Kadına Dair Herşey

Kepek İçin Doğal Bitkisel Çözümler Mevcut

Kepek İçin Doğal Bitkisel Çözümler Mevcut

Çok eskilerden beri saçlarda oluşan kepeklere doğal çözümler aranmıştır. Bu kepekler insanların başlarına çok dert olmuştur. Bu konu da çok farklı çözümler üretenler vardır. Kepeğin en kötü etkisi de kafa derisinde kaşıntı yapmasıdır. Kaşıntı yapan kafa derisi tırnak yardımıyla kaşınınca, kepeklerin omuza dökülmesi ile birlikte kirli bir görüntüye ortaya çıkmaktadır.

Kepek İçin Doğal Çözümler

Bazı insanlar saçlarına diğer insanlardan daha fazla önem veriyorlar. Saçlarında bir miktar kepek olduğunda dahi ona çözüm aramaya girişiyorlar. Aslında biraz kepek insanın doğasına uygun bir durumdur. Az kepek miktarı saçta kaşıntı yapmaz. Saç dökülmesine sebep olmaz. Bu kepek oluşumunu nasıl durdururuz? Ve olan kepekleri nasıl gideririz?

Duştan çıkarken saçlarımızdaki sabun, şampuan ve saç kremini iyi temizlemek kepeği önler. Saçlarınızı çok iyi durulamanız saçlarınız için en sağlıklı yöntemdir. Farklı sitelerde kepeksiz saçlara kavuşmak hakkında garanti veriyor, ürünler satılıyor. Ücret karşılığı satılan bu ürünler kepeklenmeyi bırakın saçların dökülmesine bile sebep olabiliyor.

Kepek İçin Bitkisel Çözümler

  • Saçınızın kepeklenmesini istemiyorsanız, gün aşırı veya üç günde bir mutlaka banyo yapmalısınız. Kepek oluşumu genellikle saçların yağlanmasından dolayı meydana gelir.
  • Her banyodan sonra saçlarınıza elma sirkesiyle masaj uygulayabilirsiniz. Elma sirkesini 5 dakikadan fazla saçlarınızda tutmayın. Elma sirkesini saçlarınızda fazla tutmanız kafa cildinizi tahriş edebilir.
  • Lavanta hem kepekler için hem de saç dökülmesine karşı çok iyi gelen bir bitkidir. Lavantayı kaynatarak banyodan sonra saçlarınıza döküp daha sonra saçlarınızı kurutabilirsiniz.
  • Kuru olan saç derinize biraz tuz ile masaj yapabilirsiniz. Tuz kafa derinizi nemlendirdiği için kepek oluşumun önler ve olan kepeklerinde dökülmesine sebep olur.
  • Limon suyu saç diplerini beslemek için iyi bir maddedir. 2 adet limon suyunu saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Daha sonra bir havlu yardımı ile saçlarınızı sarın. Yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı yeşil sabunla yıkayın.
  • Isırgan otu, cilt ve saç dipleri için oldukça yararlı olan bir bitkidir. Isırganı kaynatıp soğuttuktan sonra banyo esnasında saçlarınızı su ile yıkarmış gibi sabun ve ısırgan suyu ile yıkayınız.
  • Çok fazla çikolata yemek saçta yağlanmalara sebep olur. Saçta yağlanma ise kepeklere sebep olur. Bu yüzden çikolatayı çok fazla tüketmeyin.

Kepek İçin Bitkisel Çözümler

Şampuanınız Kepeklenmenize Sebep Olmasın

Son yıllarda gittikçe artan şampuan kullanımı bazımız için iyi sonuçlar, bazımız içinse kötü sonuçlar verdi. Yani, her şampuan her saç iyi değildir. Fatma hanıma iyi gelen bir saç şampuanı Ayşe hanıma aynı etkiyi göstermez. Herkes için aynı kepeğe iyi gelen şampuan diye bir şey yoktur.

Şampuan seçerken cildimizin, saçımızın ne şekilde olduğunu iyi analiz etmeli ve ona göre şampuan kullanmalıyız. Şampuan seçerken yağlı saçlarımız varsa yağlı saçlar için olanını, kuru saçlarımız varsa kuru saçlar için olanlardan tercih etmeliyiz.

Aile içinde her çeşit saç ve cilt tipi vardır. Aileye bir tip şampuan alıp herkesin aynı şampuanı kullanması kesinlikle yanlıştır. Ailede herkesin kendi cildine göre şampuanı olması gerekmektedir.

Şampuan Seçerken Denek Olmayın

Bir şampuan size eğer kepek yaptıysa, o şampuanı kullanmayı hemen kesin. Bir müddet yeşil zeytinyağlı sabun kullanmayı deneyin. Çoğu cilde uyumlu olan zeytinyağlı sabun babaannelerimizin saçlarına kullandıkları en iyi bakım serumu olarak bilinirdi.

Bugün A şampuanı alıp olmayınca gidip B şampuanı alırsanız, saç dökülmesi dahil her türlü saç problemiyle karşı karşıya kalırsınız. Kendinizi şampuan hususunda denek yapmayın çoğu zaman kafa derinizi yeşil sabunlarla dinlendirin.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Hayatlarını Kolaylaştıracak 14 Güzellik Hilesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kepek İçin Doğal Bitkisel Çözümler Mevcut Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ