Kadına Dair Herşey

Kepek Sorununa 5 Etkili Doğal Çözüm

Kepek Sorununa 5 Etkili Doğal Çözüm

Kepek sorunu saçların  en büyük problemlerinden biri ve doğal ya da bitkisel çözüm arayışındaysanız buradaki 5 maddenin işinize çok yarayacağını düşünüyoruz.

Kepek sorununa cozum

Kepek Sorunu İçin Çözüm

Saç sorunları arasında kepek problemi de yerini almaktadır. Kepek sorununa karşılık çeşitli önlemler alınabilir. Ayrıca kepek sorununa karşı bitkiseller kullanılarak da saç kepekleri önlenmiş olur.

Kepek Neden Oluşur?

Kuru ciltleri olan kişilerin cilt derileri dahi pul pul dökülebilmektedir. Saç derisi de kuruluktan kaynaklı olarak pul pul olmakta ve kepeklenmektedir. Ayrıca saç yıkama aralıkları da saç kepeklenmesinde ciddi etkiye sahiptir. Saçların çok fazla yıkanması ve çok sıcak suyla yıkanması saç derisindeki minerallerin ölmesine sebep olacaktır. Bu durum da doğal olarak kepek oluşumunu meydana getirecektir. Ayrıca saçların çok az yıkanması da kepek problemine yol açmaktadır. İdeal saç yıkama aralığı haftada 3 gündür. Haftada minimum 3, maksimum 4 kere saçınızı yıkamalısınız.

Kepek oluşumuna sebep olan etkili bir faktör ise strestir. Çok fazla sıkıntı ve stres yaşamak saçın kepeklenmesine sebep olabilir. Ayrıca gün içinde az sıvı tüketmekte saç derisinin kurumasına sebep olacağından kepeklenmeye yol açacaktır.

Kepek İçin Bitkisel Önlemler

  • Kepek sorununu önlemek için duş almadan önce saç diplerinize tuz ile masaj yapmalısınız. Daha sonra saçınızı şampuan ve suyla durulamalısınız.
  • Hindistan cevizi yağı da saç kepeklenmesinin önüne geçmektedir. Hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yaparak yedirmeli ve Hindistan cevizi yağınızı saçınızda 20 dakika süreyle bekletmelisiniz. Daha sonra saçınızı duru suyla yıkayarak arıtmalısınız.
  • Kekik de kepek tedavisinde kullanılan önemli bir bitkiseldir. 5 dal kekiği bir miktar suyun içine koyarak kaynatmalısınız. Daha sonra kaynattığınız suyun ılımasını beklemelisiniz. Su bir miktar ılıdıktan sonra saç derinize bu suyu yavaş yavaş yedirmelisiniz. Bir miktar saçınızda bu karışımı dinlendirdikten sonra saçınızı duru suyla yıkamalısınız.
  • Limon ve sirke de kepek sorununa çözüm olan bitkiseller arasında yerini almaktadır. Yarım tatlı kaşığı kadar limon suyunu, 1 tatlı kaşığı sirkeyle karıştırmalısınız. Daha sonra saçlarınızı durulamak için kullanacağınız suyun içine bu karışımı katmalı ve saçınıza uygulamalısınız. Daha sonra saçınızı duru suyla yıkamalısınız.
  • Elma sirkesi de kepek sorununa iyi gelmektedir. Bir miktar elma sirkesini, bir miktar suyla karıştırarak, saç derisine uygulamalısınız. Daha sonra saçınızdan bu karışımı duru suyla arındırmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Hayatlarını Kolaylaştıracak 14 Güzellik Hilesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kepek Sorununa 5 Etkili Doğal Çözüm Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ