Kadına Dair Herşey

Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir?

Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir?

Kıl dönmesini engellemek için ağda ve tıraş öncesi o bölgeyi nazikçe ovalayınız ve ölü derinin atılmasını sağlayınız. Kıl telinin derinin dışına çıkmasına yardım edin. Buharlı ve sıcak ortamda tüylerin yumuşamasını sağlayın, duşta bir süre kalın. Eski jilet bıçağı kullanmamaya dikkat edin. Çünkü eski jilet bıçağı küt olduğu için bakterilerin cilt içine girmesine yol açabilir. Cilde aşırı basınç uygulamayın ve ters yönde değil, kılın çıktığı yönde tıraş olmalısınız. Cildinize en uygun jilet bıçağını bulun. Çok kaliteli elektrikli tıraş makineleri kıl dönmesini engeller. Bikini bölgesi, koltuk altı ve yüz bölgesi gibi belli başlı yerler de kıl dönmesi hastalığına daha meyillidir. Bu nedenle bu bölgelere tıraş yaparken daha dikkatli olmaya çalışın.

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi kökten alınan kılların tekrar çıkması sırasında deri üzerinden çıkamayıp deri altından ilerlemesidir ve vücutta kopan kılların ciltte bir yol bularak deri altında kalması ve bu şekilde bir yuva oluşturmasıdır. Tıp dilinde pilonidal kist olarak adlandırılır. Günümüzde bu hastalık oldukça fazladır. Kıl dönmesini engellemek için öncelikle epilasyonu sağlıklı bir ortamda yapılması gerekir. Kıl dönmesinin en büyük sebeplerinden biri epilasyondur.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıldır?

Kıl dönmesi ameliyatı bu rahatsızlığın yeniden tekrarlamayacağı anlamına gelmez. Ameliyat sonrası uyarı ve tavsiyelere tek tek uymakta sizin için çok iyi olur. Kıl dönmesi ameliyatı 20 dakika ya da 1 saat arasında sürebilir. Ameliyat sonrası bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Ameliyattan sonra iyileşme süresi 2 hafta ya da 2 ay arasında değişiklik gösterebilir. Bu tamamen size bağlıdır. Ameliyatlı bölgenizde 1 – 2 gün akıntı ve ağrı sık sık olabilir. Ameliyattan sonra doktorunuzun uygun gördüğü süreden itibaren kuyruk sokumu bölgesindeki kıllar belirlenmiş süre aralığı ile alınmalıdır. Ayrıca bu bölge temiz tutulmalı ve temiz iç çamaşırı giyilmeli, düzenli olarak duş alınmalı ve bu bölgenin terli ve nemli kalmasını önlemeye dikkat edilmeli.

Kıl Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Vücutta kıl çok fazla ise kıl dönmesi oranı daha fazladır. Dökülen kıllar kuyruk sokumunda birikir ve deri altına yürümesine neden olur. Bunu engellemek için sürekli duş almakta fayda var. Uzun süre yürümek ya da bisiklete binmek gibi devamlı tekrarlanan hareketler de kıl dönmesine neden olabilir. Çünkü bu hareketler kıl dönmesini çok kolaylaştıran durumlardır. Fazla kilolar pek çok hastalığa sorun açtığı gibi kıl dönmesine de yol açabilir. Aşırı kilolu insanlar hem hareketsiz bir yaşam ile hem de kuyruk sokumuna aşırı ağırlık nedeni ile baskı olmasından dolayı kıl dönmesi riski artar. Son zamanlarda tercih edilen dar pantolon ve tişörtler de kıl dönmesi riskini oldukça arttırıyor. Kıl dönmesi bazı durumlarda cilt ve kıl tipine göre; kıl dönmesinin oluşmasında genetik olarak yatkın olabilir.

Bir önceki yazımız olan AIDS Hastalığı Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ