Kadına Dair Herşey

Kilo Alma Sebepleri

Kilo Alma Sebepleri

Neden Kilo Alıyoruz?

Günümüz şartlarında hemen hemen her insan kilo almaktan şikayet etmektedir. Dünya genelinde obezite hastalığı her geçen gün daha da yayılmaktadır. Diyetin ve sağlıklı beslenmenin sadece dış görünüş kaygısıyla yapılması, vücudun sağlık durumundan çok fiziki durumunun ön planda olması insanları yanlış beslenme ve yanlı diyet uygulamalarına itmiştir. Kilo almanın birçok nedeni vardır. Genelde insanlar göbekten kilo alma nedenlerini araştırır ve bu durumdan şikayet ederler. Aşırı yemek yemek, çok yağlı yemekler yemek, spor yapmamak, hareketsiz kalmak gibi nedenler hepimizin bildiği sebeplerdir. Ancak bunun dışında bazı hastalıklar, geçirilen ameliyatlar veya kullanılan ilaçların yan etkisi gibi durumlarda da kilo alma durumları görülmektedir. Kilo almanın bir başka sebebi ise düzensiz yaşam biçimidir. Verimsiz uyku,  gece hayatı, alkol ve sigara gibi etmenler kilo almaya sebep olabilmektedir.

Kalori Yakabildiğimiz Kadar Kalori Almamız Gerekir

Gün içinde tükettiğimiz gıdalar yakabileceğimiz kalorinin üzerinde olduğu zaman kilo alırız. Aldığımız fazla kaloriler yakamadığımız için vücutta birikerek yağa dönüşmektedir. Günlük yaşamda şartlar gereği hareketsiz saatlerce oturmamız, egzersiz yapmamak ve aşırı beslenmemiz ani kilo alma karında şişlik gibi problemleri ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanında kadınlar belli dönemlerde daha çok kilo almaktadırlar. Özellikle doğum yapan kadınlarda kilo alımının daha çok olduğu gözlenmiştir. Kadın ve erkekte yaş ilerledikçe kilo alımı daha fazla olmaktadır. Bunun dışında az sıvı tüketimi de kilo alımını arttırmaktadır.

Kilo Almanın En Çok Görüldüğü Durumlar

İnsanlar belli dönemlerde daha çok kilo almaya meyillidir. Bu dönemlerde kilo almak kaçınılmazdır. Bu yüzden bu kilo alma dönemlerinde dengeli beslenmeye daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Hamilelik döneminde kadınlar kilo almaktadır ancak bu dönemde kendilerine iyi bakarlarsa eski kilolarına kavuşabilirler. Kadınlar kilo aldığı diğer bir dönem menopoz dönemidir. Ergenlik döneminde de gençlerin hızlı kilo aldıkları görülmektedir. Bunun dışında psikolojik durumlar da kilo almaya sebep olabilir. Kilo almanın kaçınılmaz durumlarının yanında insanların fazla abur cubur tüketmesi, akşam yemeğinden sonra ara ara gıda alımına devam etmesi de kilo alımına neden olabilir. Son dönemlerde popüler hale gelen kilo alma testi yaptırılarak doğru teşhis elde edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Kekemelik Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde Kekemelik nasıl düzenlenir, kekemelik nedir ve Kekemelik Tedavi Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Kilo Alma Sebepleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ