Kadına Dair Herşey

Kilo Almanın 9 Bilimsel Nedeni

Kilo Almanın 9 Bilimsel Nedeni

Dünya çapında yarım milyardan fazla insan obez ancak kilolarınızın birçok sebebi var ve abur cubur suçlamanız gereken tek sebep değil. Fazla kilolu ve obez olmanın arkasında yatan bilimsel nedenleri araştırmaya karar verdik ve sizler için bir dizi sebebi derledik. İşte, kilo almanızın nedeni olarak bilmeniz gereken dokuz şaşırtıcı sebep.

Kilo Almanızın 9 Bilimsel Nedeni

  1. Aile Yemeklerinden Kaçınmak

Kilo almanın sebepleri

Araştırmalar, aile yemeklerinin bizi obeziteden ve aşırı kilo almamızdan koruduğunu ispatlamıştır. Bunun sebebi, yemek için bir araya gelmenin bize aile üyeleri arasında duygusal bağlar kurma fırsatı vermesi ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığımızı teşvik etmesidir. Araştırmaların sonuçlarına göre haftada en az üç kez aile ile yemek yiyen çocuklar, daha az sıklıkla aile ile birlikte yemek yiyen çocuklara kıyasla %24 ihtimalle daha sağlıklı besinler tüketiyormuş.

 

  1. Doğum Yılı

Kilo alma neden olur

Eğer 1942 yılından sonra doğduysanız, bunları iyi okuyun. Araştırmalar, obezite riskinin büyük oranda doğum yılınıza bağlı olduğunu bulmuştur. Obeziteye neden olan FTO (yağ kitlesi ve obezite ile ilişkili) mutasyonu genine sahip insanlar, eğer 1942 yılından sonra doğduysalar daha çok aşırılı kilolu olma ihtimaline sahip oluyorlar.

 

  1. Restoranlardaki Klasik Müzik

Kilonun sebepleri

Bir araştırma, arka planda klasik müzik çalan restoranlarda daha fazla yemek ve kahve tüketildiğini ispatlamıştır. Eğer harcamalarınızı da azaltmak istiyorsanız, aklınızda bulunması gereken bir bilgidir.

 

  1. Geceleri Çalışmak

Kilonun nedenleri

Gün içerisinde ışık veya yemek olmadığı zamanlarda insanlar uyumaya programlanmıştır. Geceleri çalışmak kilo almanıza neden olur çünkü fizyolojik dengenizi bozar ve günlük enerji tüketiminizde azalmaya neden olur. Eğer geceleri çalışıyorsanız, kilo almayı engellemek için daha az yemeniz gerekmektedir.

 

  1. Çok Az Uyku

Neden kilo alırız

Az uyumanın sizi şişmanlattığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bunun açıklaması şu şekildedir, uyku, enerji metabolizmasında önemli bir role sahiptir. Bu yüzden yeterli miktarda uyumadığınızda daha çok yeriz çünkü bu, uyanık kalabilmek için bir fizyolojik adaptasyon mekanizmasıdır.

 

  1. Çevre Kirliliği

Niçin kilo alırız

Belirli çevresel kirliliğe maruz kalmak, obezite riskini arttırmaktadır. Bunun nedeni, bazı kirliliklerin yağlı dokular oluşturmasıdır. Bu kirlilik, et ve yağlı balık gibi bedeninize yediğiniz yağlı yiyecekler ile girer.

 

  1. Çok Fazla Televizyon İzlemek

Teknolojinin kiloya etkisi

Her gün televizyon başında iki saatten fazla oturmak, obezite riskini %23 oranında arttırmaktadır. Bir araştırmaya göre geceleri uyurken yapay ışığa maruz kalmak obezite ve diyabet gibi metabolizma bozukluklarından koruyan bir hormon olan melatonin seviyesini düşürür.

 

  1. Stress, Depresyon, Endişe…

Stres ve kilo almak

Travma sonrası stres yaşayan kadınlar daha hızlı kilo alır ve bu durumu yaşamayanlara kıyasla obeziteye daha yatkındır. Ancak işte iyi bir haber: bu rahatsızlığın belirtilerini azaltmak, büyük ölçüde obezite riskini de azaltmaktadır. Öte yandan stresli insanların yarısından çoğu kendini özellikle bol şekerli ve yağlı yiyecekleri yemeye verir. Bu gibi yiyecekler, beynin ödül merkezini uyarmaktadır.

 

  1. Düşük Yağlı Yemekler Yemek

Kilo problemi

Bir araştırma, yüksek yağlı süt tüketiminin tüketmenin daha düşük obezite riskine neden olduğunu saptamıştır çünkü bunlar yağsız veya hafif ürünlerden daha doyurucudur. Buna ek olarak araştırma, düşük yağlı olarak tanıtılan birçok ürünün daha fazla kaloriye sahip olduğunu ispatlamıştır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Egzersiz Öncesi Yiyecek Seçimi başlıklı makalemizde sağlık için spor, sağlıklı beslenmek ve spor ile sağlıklı kalmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Kilo Almanın 9 Bilimsel Nedeni Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE