Kadına Dair Herşey

Kış Aylarında Cildi Koruma Yolları Nelerdir?

Kış Aylarında Cildi Koruma Yolları Nelerdir?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte cilt problemleri ortaya çıkmaktadır. Soğuk ve rüzgarın etkisiyle cilt kurur ve sağlıksız bir görünüme sahip olur. Soğuğun cilt üzerindeki olumsuz etkileri düşünüldüğünde mutlaka cilt bakımı yapılmalıdır. Cildin kurumasıyla beraber pek çok sorunda beraberinde ortaya çıkıyor. Ciltte kızarıklık, egzama, çatlama gibi cilt problemleri pek çok kişi için can sıkıcı bir durumdur. Kış aylarında cildi koruma yolları pek çok kişi tarafından merak konusudur. İşte çok merak edilen kış aylarında cildi koruma yolları;

Soğuğun cilt üzerindeki olumsuz etkileri

Nemlendirici Kullanılmalıdır

Kış aylarının gelmesiyle birlikte su tüketiminde önemli ölçüde azalma meydana gelir. Soğuk hava nedeniyle pek çok kişi su kaybettiğini fark edemez. Evin sıcak ve dışarısının soğuk, rüzgarlı olması ciltteki kuruluğun en önemli nedenlerinden biridir.  Cildin kurumasına neden olan kalın giysiler ve kozmetik ürünler kış aylarında cildi kurutan en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.  Sıvı tüketimi ne kadar çok olursa olsun cilt kuruluğunu önlemek için tek başına yeterli değildir.  Cildi nemlendirmenin etkili yollarından biri de nemlendirici kullanmaktır.  Her akşam uyumadan önce düzenli olarak nemlendirici kullanmak önemlidir.  Nemlendirici kullanılmasında dikkat edilecek olan temel husus kış aylarında yaz aylarına oranla daha yağ bazlı kremler kullanmak gerekir.  Nemlendiricilerin cilt kurumadan kullanılması çok önemlidir.

Cildi nemlendirmenin etkili yolları

Oda Sıcaklığına Dikkat Edin

Ev sıcaklığı çok önemli bir yere sahiptir. Evin içerisindeki nem oranını %35-50 civarında tutmak ve oda sıcaklığını 20-26 derece olarak belirlemek gerekir.  Evin neminin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız evinizi nemlendirebileceğiniz cihazlar kullanabilirsiniz.

 

Duş Süresini Kısa Tutun

Kış aylarında uzun süre duşta kalmamak önemlidir. Haftada en çok 3 defa ılık suyla duş almanız önemlidir. Her gün sıcak suyla yıkanan kişilerde deri kuruması sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kış aylarında duş süresi 5-10 dakikayla sınırlandırılmalıdır.

Güneş Koruyucu Kullanın

Kış güneşi ve soğuk, cildi kurutan temel unsurlardandır. Bu nedenle kış aylarında dışarıya çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız. En az 30 faktörlü bir güneş koruyucu ile cildinizi koruyabilirsiniz. Rüzgarlı havalarda mutlaka atkı veya kaşkol kullanarak cildinizi koruyabilirsiniz.

Pamuklu Giysiler Kullanın

Kış aylarında cildinizi korumak için yünlü veya sentetik kıyafetler yerine pamuklu giysiler giymeye özen gösterin. Ayrıca giysi seçiminde bol kıyafetler tercih etmeniz de çok önemlidir.

Kese ve Lif Kullanmayın

Kese ve lif cildi kurutan en önemli şeylerden biridir. Vücut jeli cildi kurutan bir diğer faktördür. Cildinizi kurutmamak için kese, lif, vücut jeli kullanmayın. Vücut jeli yerine nemlendirici özelliği yüksek olan temizlik ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca bu ürünleri elinizin yardımıyla rahatlıkla sürebilirsiniz.

Kış Aylarında Peeling Ve Maske Uygulamayın

Kış aylarında maske ve peeling uygulamaları

Kış aylarında maske ve peeling uygulamaları cildi kurutacağından gerekli değilse uzak durulmalıdır. Maske ve peeling uygulamaları kış aylarında cilde zarar vermektedir.

Uyurken Pamuklu Eldiven Giymeyi Unutmayın

Ayak ve el bölgesi yağ bakımından oldukça fakir bölgelerdir. Bu nedenle özellikle ellerde sık sık kuruma sorunları ortaya çıkar. El kuruluğunu önlemek için ellerinizi yıkarken sıvı sabun kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Gece uyumadan önce nemlendirici sürüp pamuklu eldiven giyerek nemi cilde hapsedebilirsiniz.

Yüzünüzü Günde İki Kez Yıkayın

Kış aylarında yüzünüzü iki kere yıkayarak temiz tutabilirsiniz. Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici sürerek cildinizi kuruluğa karşı koruma imkanı yakalayabilirsiniz. Yüz bölgenizde kullanacağınız nemlendiricinin daha yağlı olmasını gerektiğini unutmayın.

Dudak Koruyucu Kullanın

Dudaklar kış aylarının cilde verdiği zararı en çok hisseden bölgelerden biridir. Dudaklarınız kuruduğu zaman yalamak yerine dudak koruyucusu kullanın ve dudağınızın zarar görmesini engelleyin.

Ayaklara Ponza Taşı Uygulayın

Ayak derisindeki kalınlaşmayı engellemek için ponza taşı kullanabilirsiniz. Ponza taşı uyguladıktan sonra nemlendirici kullanarak ayak bölgenizi yumuşatabilirsiniz.

Temizlik Yaparken Eldiven Kullanın

Çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, tuz ruhu gibi birçok temizlik ürününü sık sık kullanıyoruz. Ancak temizlik ürünleri cilde zarar verir ve cildin kurumasına neden olur. Temizlik yapanlar mutlaka temizlik eldiveni kullanmalıdır. Kış aylarında cildin kurumasını önlemek için 2 saati aşmamak kaydıyla temizlik yaparken eldiven kullanmalısınız. Ancak 15 dakikada bir eldiveni çıkarıp elinizin hava almasını sağlamalısınız. Eldiven kullanmadan önce nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Kış aylarında cildin kurumasını önleme

 

Bir önceki yazımız olan Varislere İyi Gelen Doğal Yöntemler başlıklı makalemizde Kan akışını düzenleyen besinler, Kan dolaşımını iyileştirecek sağlıklı besinler ve varis tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Kış Aylarında Cildi Koruma Yolları Nelerdir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ