Kadına Dair Herşey

Kış Hastalıklarından Koruyan Basit Öneriler

Kış Hastalıklarından Koruyan Basit Öneriler

 

Sıcak havaların sona ermesi ve havaların birden soğuması ile birlikte vücut bu değişime hemen adapte olamaz ve bir takım kış hastalıkları ortaya çıkar. Üşemeden veya belli bakterilerden dolayı kaynaklanan kış hastalıkları bir süre kişileri yatağa düşürebilir ve oldukça da ağrı sızı verebilir. Tabi dikkatli birkaç yöntem ile kış hastalıklarına iyi gelen öneriler ile bu hastalıkları en iyi şekilde atlatmak olasıdır.

Birden bire değişen vücut ısısı, titreme, ağrılar ve öksürük gibi durumlar kış hastalıklarının ilk belirtileri olmaktadır. Bu tür hastalıklardan korunmak hastalık bulaştıktan sonra yapılacak olan tedaviden daha kolaydır ve herkes bunu kolaylıkla uygulayabilir.

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Kış aylarının gelmesi ile birlikte günlük beslenme listesinde ve yaşam tarzında yapılacak olan küçük değişiklikler ile kış hastalıklarından korunmanın yolları bulunabilir ve son derece de etkili bir korunma mekanizması uygulanabilir.

Kış hastalıklarından korunmak için öncelikle günlük beslenme programı değiştirilmeli ve bol vitaminli, bol proteinli besinler tercih edilmelidir. Bu besin içerikleri bağışıklık sistemini güçlendirecek ve daha dirençli bir vücut yapısı sağlayacaktır. Kış aylarının öncesinde ve kış aylarının içinde özellikle de meyve sebze tüketilmesi oldukça önemlidir. Portakal, mandalina greyfurt gibi C vitamini yönünden zengin meyveler kesinlikle bu dönemde sıkça tüketilmelidir.

Gripten Korunmak İçin Ne Yapılabilir?

besinlerKış sebzesi olarak karnabahar, brokoli, ıspanak, havuç ve lahana gibi sebzeler tüketilmelidir. Bu sebzeler kış hastalıklarından korunmanın en iyi çözümünü sunmakta ve son derece de etkili bir yöntem olmaktadır.

Beslenmenin dışında da kış hastalıklarından korunma yolları bulunmaktadır. Bunların başında ise toplu yerlerden uzak durulması gerekmektedir. Çünkü kış hastalıkları bulaşıcı hastalıklar olmakta ve çok çabuk şekilde insandan insana geçmektedir. Okullar, toplu taşıma araçları, iş yerleri kış hastalıklarının bulaşmasında oldukça etkili yerler olmaktadır. Bu tür ortamlarda sürekli olarak ellerin yıkanması ve belirli aralıklar ile ortamın havalandırılması gerekmektedir.

Kış aylarında bulaşıcı hastalıklardan korunmanın yolları içerisinde bitki çayları da oldukça etkili olmaktadır. Tarçın, zencefil, ıhlamur, kuşburnu ve adaçayı gibi bitkisel çaylar bolca tüketilmelidir. Bu dönemlerde alkol tüketimi de tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Alkol vücudun direncini düşüreceği için hastalığa yakalanılmasını kolaylaştıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Böbrek Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı başlıklı makalemizde böbrek rahatsızlığı ve hastalıkta beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Kış Hastalıklarından Koruyan Basit Öneriler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ