Kadına Dair Herşey

Kışın Dudak Kurumasını Önleyecek Bakım Kürleri

Kışın Dudak Kurumasını Önleyecek Bakım Kürleri

Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlarda bulunduğumuzda dudaklarda kuruluk ve çatlaklar meydana gelir. Çatlamalar sonucu dudaklarda hassasiyet hissi, kanama, kızarıklık, soyulma, yemek yemede zorluk, konuşurken ve gülerken zorluk yaşanmaktadır. Peki, dudak kuruması neden olur? Dudakların kurumasında rüzgâr, kullanılan bir takım ilaçlar, güneş, diş macunları gibi maddeler etkili olmaktadır.

Dudak Kurumasını Önlemek Adına Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak kurumasına ne iyi gelir? Dudak kuruması sorununuz varsa bazı noktalara dikkat ederek dudak kurumasından korunabilirsiniz. Özellikle kış aylarında aşırı soğuk ve rüzgârlı hava şartları dudak kurumasına ortam sağlamaktadır. Kış aylarında bu soğuk günlerde dudaklarımızı koruma altına almalısınız. Kullandığınız fular veya atkıları dudaklarımızı kapatacak şekilde takarak rüzgâr ve soğuk havanın etkilerinden dudaklarınızı koruyabilirsiniz.

Başka bir önlem olarak da kış aylarında dudak için üretilmiş koruyucu dudak balımı ve aromalı lip stick ürünlerini dışarı çıkmadan sürerek bir koruma kalkanı oluşturabilirsiniz. Bu ürünleri erkekler renk verici oldukları için kullanmaya pek uygun görmemektedir. Ancak bu ürünlerin renk molekülü içermeyen tipleri de bulunmaktadır.

Dudak Kurumasına Evde Yapılabilecek Pratik Çözüm Önerileri

Peki, dudak kuruluğu nasıl geçer? Dudak kuruluğundan kurtulmak için en önemli şey dudakların nemli tutulmasıdır. Nemin sağlanması adına yapılabilecekler şöyle sıralanabilir:

  • Bol bol su tüketilmelidir.
  • Dudakların yalanması kısa süreli şikayeti artırsa da kurumanın sıkı sık tekrarlanmasına sebep olur.
  • Nemlendirici kremler dudakların çatlak kısımlarına uygulanmalıdır.
  • Su içeriği en yüksek olan salatalığı dilimleyerek 5 dk boyunca dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Günlük yapacağınız bu uygulama dudağınıza nem kazandıracaktır.
  • Badem yağı, aloe vera, balsam yağı gibi bitkisel içerikli yağlar dudakları nemlendirerek dudağınızdaki ölü dokunun yok olmasını sağlar. Aynı zamanda içeriğinde yer alan vitamin çeşitleri ile dudaklarınızı besler.
  • Kuru dudaklarınızı yumuşatmanın bir diğer yolu da bal sürmektir. Bal kuru olan dudaklarınızı yumuşatan bitkisel bir çözümdür.
  • Beslenme konusunda E ve B vitamini içeriği yüksek besinler ile beslenmek dudak kurumasının önüne geçmeniz için size yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Dönemi Kilo Kontrolü başlıklı makalemizde Hamilelik Dönemi sağlık, hamilelik kilolarından nasıl kurtulurum ve hamilelikte kilo almama yolları hakkında bilgiler verilmektedir.


Kışın Dudak Kurumasını Önleyecek Bakım Kürleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ