Kadına Dair Herşey

Kocaman Gülümseyin Her şey Elinizde

Kocaman Gülümseyin Her şey Elinizde

Kocaman Gülümseyin Her şey Elinizde

 

Kolay değil elbet doktorunuzdan böyle bir hastalığın sizde olduğunu duymak. Zaten ilk duyduğunuzda da kulaklarınız çınlar doktorun ne dediğini tam olarak kavrayamazsınız. Bir şeyler söylüyordur da siz kelimelerin ne çağrıştırdığını, ne ifade ettiğini o an anlamıyorsunuzdur. Ee kolay değil tabi doktorunuz size akciğer kanseri olduğunuzu zorlukla söylemektedir. Zaman geçince ve gerçekle yüzleşilince ilk olarak bu nasıl bir hastalık sorusunu sormaya başlarsınız…

 

Akciğerimiz ne işe yarar?

 

Akciğerimiz vücudumuzun oksijen gereksinimini sağlayan organımızdır. Önemlidir zira nefes alıp vermemizi sağlar, önemlidir çünkü yaşamsaldır. Bu organımız da vücudumuzdaki her organ gibi hücrelerden oluşur. Akciğerimizde bulunan bu hücreler sağlıklı nefes alıp vermemiz için gerekmektedir.

Akciğerimiz ne işe yarar

Hücreler çoğalırsa ne olur?

 

Tüm kanserlerde olduğu gibi akciğerlerde de hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalabilmektedir. Bu çoğalmalar akciğerimiz içinde bir yerde toplanarak bir kitle oluşmasına sebep olur. Bu kitle ise ne yazık ki tıp dilinde kanser olarak nitelendirilmektedir. Bu kitle bulunduğu ortamda çoğalmaya ve büyümeye devam eder ve zamanla yayılarak akciğerin tamamına, dolaşım yoluyla da başka organlara sıçrar. Bu duruma metaztaz denir ki bu hiç istenmeyen bir durumdur ve kişinin hayatını tehdit etmektedir.

Hücreler çoğalırsa ne olur

Neden olur, tetikleyen faktörler nelerdir?

 

Akciğer kanseri kanser türleri içinde en yayın olanıdır. Bu hastalığı tetikleyenler ise ne yazık ki bizim kötü alışkanlıklarımızdır. Sigara, puro, pipo, tütün içimi ne yazık ki bu hastalığın belli başlı sebebidir. Bunları kullanan kişilerde normal kişilere oranla bu hastalığın meydana gelme olasılığı çok daha fazladır ve ne yazık ki gelişmiş, siğara ve benzeri içecekleri kullanım oranı az olan ülkelerde bu hastalığa yakalanma sıklığı bu tür içecekleri kullananlara göre çok daha azdır.

Nasıl fark edilir, erken teşhis fayda sağlar mı?

 

Ne yazık ki akciğer kanseri çok ileri safhalara kadar kendini gizleyebilmekte ve teşhis edilememektedir. Bu, akciğer kanserini bu kadar tehlikeli yapan en önemli faktördür. Bu hastalığın belirtileri ise çoğu zaman başka hastalıklarla karıştırılabilir.

Nasıl fark edilir

Akciğer kanserinin temel belirtileri

 

  • Kronik bronşit
  • Mevsimsel öksürük ve balgam
  • Balgamda kan
  • Giderek artan nefes darlığı
  • Sırtta kürek kemiklerinin arasına veya omuzlara yayılan batıcı nitelikte göğüs ağrısı
  • İştahsızlık
  • Halsizlik
  • Kilo kaybı ve terleme gibi şikayetler akciğer kanserinin temel belirtilerdir.

Akciğer kanserinin temel belirtileri

Teşhis konuldu peki kanser hangi evrede?

 

Doktor tarafından akciğer kanseri teşhisi konulduktan sonra evrelerinin ne olduğu, ne kadar ileri düzeyde olduğu sorusu ilk sorulan sorudur ve bu soru yaşamsaldır. Hastalık;
sadece akciğerin küçük bir bölümündeyse bu evre I,  en yakın lenf bezelerine atlamışsa evre II, akciğer içinde akciğeri saran zara veya iki akciğer arasındaki mediasten denen boşluğa veya buradaki bezelere yayılmışsa evre III,  karaciğer, kemik, böbrek üstü bezi gibi uzak organlara yayılmışsa evre IV, olarak adlandırılır.

 

Bundan sonra ne yapılacak?

 

Hastalık teşhis edildikten sonra hastalığın ameliyat için uygun evrede olup olmadığına karar vermek gerekmektedir. Bunu anlamak için bir dizi tetkiklerle birlikte mediastinoskopi denilen, boyundan yapılan bir kesiyle mediasten boşluğuna ışıklı boruyla bakılması ve bu işlem sırasında lenf bezlerinden örnek alınmasını içeren bir tetkik yapılabilir.

 

Tedavi süreci

 

Akciğer kanserinin erken evrelerinde (evre I. ve II. bazı evre III hastalar) ameliyatla tümörlü doku, etraftan bir miktar sağlam doku çıkarılarak, bazen   tüm bir akciğer lobu alınarak temizlenebilir. Genel olarak ameliyatla tamamen çıkarıldığı ve çevrede hiç hastalık kalmadığı durumlarda başka tedaviye gerek yoktur. Sık olmamakla birlikte bazı hastalara ışın tedavisi tavsiye edilebilmektedir. Ancak akciğer kanseri olup da tedavi olan kişi doktoru tarafından düzenli olarak kontrole çağrılmaktadır. Ameliyatla çıkarılması mümkün olmayan evre III. akciğer kanserinin esas tedavisi ise ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) ve radyoterapidir.hastalığa yakalan kişi evre dörtte ise hastaya kemoterapi uygulanmaktadır. Bu hastanın yaşam süresini 3-6 ay uzatmaktadır.

Akciğer kanserinin tedavi süreci

Sonuç olarak ne yazık ki akciğer kanseri hayatı tehdit eden ve yine ne yazık ki kişinin kendi hataları ve kötü alışkanlıkları yüzünden ortaya çıkan bir hastalıktır. Dolayısıyla tedbir her hastalıkta olduğu gibi bunda da kişinin kendisindedir. Kişi yaşam kalitesini artırmak ve kötü alışkanlıklarından kurtulmakla aslında ilerde oluşabilecek kötü hastalıklardan da kurtulabilmektedir. Bu asla unutulmamalı ve akılda tutulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hayat Her şeye Rağmen Güzeldir başlıklı makalemizde Mesane kanseri, Mesane kanseri tedavisi ve Mesane kanseri teşhisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Kocaman Gülümseyin Her şey Elinizde Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE