Kadına Dair Herşey

Kolay Doğum Yapmak İçin Ne Yapmak Gerekir

Kolay Doğum Yapmak İçin Ne Yapmak Gerekir

Anne adayları günümüzde doğumdan her ne kadar çekinse de hamilelik süresince alınacak bazı önlemlerle bu süreci daha rahat geçirebiliyorlar. Birçok anne adayı doğurmak yerine sezaryenle bebek sahibi olmaya çalışıyor. Üstelik bunun sebebi sağlık açısından bir zorunluluk değil keyfi nedenlerle sezaryen gerçekleşebiliyor. Bunun en belirgin örneğini son 10 yıl içinde yapılan doğumların sezaryen ağırlıklı olması şeklinde görmek mümkün.

Kolay Bir Doğum Yapmak İçin Tavsiyeler

Birçok kişinin normal doğumdan tedirgin olmasının sebebi toplumda anlatılanlar ve önceden doğum yapanların anılarının korkutucu olması. Oysa düşünülenle gerçek çok farklı… Anne adayı hamilelik süresinde yapacağı bazı uygulamalarla çok daha rahat şekilde doğum gerçekleştirebiliyor. Kaldı ki yeni ve rahatlatıcı suda doğum gibi yöntemler de uygulanmakta. Doğumda annenin psikolojik ve fiziksel durumu doğumun kolay ya da zor geçmesinde belirleyici oluyor.

Kolay Doğum İçin Öneriler

kolay-dogum-icin-oneriler

Birçok kişinin her şey beyinde başlar ve beyinde biter dediğini duymuşsunuzdur. Bazen çok canımız yanmasına rağmen beynimizde başka şeyler hayal ederek bu acıyı kontrol altına alabiliriz. Bunun gibi bir durum aslında hamilelikte geçerlidir. Anne adayının doğum sırasında yaşanan sancı hakkında bilgili olması, bu ağrılı durumu kabul etmesi ve rahat şekilde bunu atlatacağına inanması oldukça önemlidir. Acı eşiğinin yüksek olabilmesi için annenin psikolojik açıdan hazır hissetmesi de çok önemli bir faktördür.  İlk defa anne olacaklar için bu deneyimin korkutucu olması son derece normal olsa da kendini doğru bir bakış açısıyla hazırlaması kolayca bu durumu atlatmasına yardımcı olacaktır. Bu anlamda başta eşinden olmak üzere sevdiklerinden aldığı destek oldukça önemlidir.

Özetle söylemek gerekirse anne adayı doğumda yaşanacakları bilmeli ve bununla ilgili kendini bilinçlendirerek psikolojisinin hazırda tutmalıdır. Gerekirse daha önce doğum yapan annelerden bilgi alabilir.

Rahat Doğum İçin Hamilelik Sırasında Yapılması Gerekenler

Rahat Doğum İçinAnne adayının hamilelik sırasında fiziksel olarak da doğuma hazırlaması gereklidir. Gerek beslenmesi gerekse bedensel hareketleri ile doğum yapmasını kolaylaştıracak uygulamalarda bulunması önem taşır.Annenin rahat doğum yapması için stres yaratan ve zararlı her türlü gıdadan kaçınması gerekir. Aşırı kafeinli içecekler, sigara, alkol, uyuşturucu, genel beslenme düzeninde eksiklik ve bozukluk gibi durumlardan ve maddelerden kaçınmalıdır.

Bazı vitamin ve minerallerin hamilelik süresince az alınması doğumda sancı miktarını artırabilmektedir. Kan dolaşımını rahatlatan, kasılma yaratılmasını önleyen vitamin ve minerallerin düzenli alınması bir hayli önemlidir. Örneğin hamile anne adayı badem, ceviz, fındık gibi besin değeri yüksek takviyeleri her gün düzenli almalıdır.

Hamilelikte Rahatlatıcı Egzersizler

Hamilelikte Rahatlatıcı EgzersizlerKadınların hamilelikte egzersiz yapmaları oldukça önemlidir. Bunun nedeni egzersizin aslında hem fiziksel hem de ruhsal açıdan derin bir rahatlama yaratmasıdır. Düşük tehlikesi olan anneler ve doktorun yasakladığı diğer durumlar dışında düzenli spor yapmak her açıdan anneye fayda sağlar. Düzenli şekilde spor yapan hamile, kaslarını esnetir, ruhsal açıdan boşalma yaşar. Annenin hareketlerini hisseden bebek de bu yaşanan pozitif durumu hisseder ve uyum sağlar.

Hamilelikte yapılması gereken spor çok ağır olmamalı, anneyi zorlamamalı ama çok hafif de olmamalıdır. Anne adayının tercihine göre yürüyüş, yüzme, plates, hafif tempo koşu veya aeorobik gibi egzersizler tavsiye edilir. Bu sporlar düzenli yapıldığında sağlayacağı diğer yararlar şunlardır:

  • Bel ağrısı, kabızlık, şişkinlik sorunlarını azalması
  • Şeker hastalığının tedavisi
  • Hamileye güç verir
  • Gerilimi azaltır
  • Annenin denge sağlama gücünü artırır ve düşme riskini de azaltır.
  • Yüksek enerji verir.
  • Anneliğe hazırlık ve doğum korkusu bakımından fayda sağlar. Anne adayına en ciddi faydası budur. Annenin psikolojik açıdan en hassas olduğu aşamalardan biri doğum aşamasıdır. Bu zaman gelene kadar içten içe korku ve gerilim yaşayan hamile spor sayesinde acıya karşı direncini artırdığı için kendine güveni gelir ve daha az endişelenir. Bu da süreci olumlu etkiler.

Doğum Zamanı Yaklaştığında Yapılacaklar

Anne adayının doğuma yaklaştığı dönemde hazır olması zaman geldiğinde yaşanacak olası kötü durumların önüne geçilmesi için gözden kaçırılmamalıdır. Annenin hastane için bebek ve kendisine gerekebilecek eşyaları hazırlaması daha güvenli ve sakin olmasını sağlar. Diğer yandan dikkat edilmesi gereken bir durum doğuma kalabalık gidilmesi gerektiğidir. Anne adayı kendisini gerecek kişilerden ve ortamlardan uzak durmalıdır. Gerilme arttıkça kasılma da artar ve bu süreç işkence haline dönüşebilir. Doğum yapmadan önce hamile kadının en son duymak istediği şey doğumda yaşanacak zorluklardır.

Anne adayı doğuma girmeden önce nefes alış verişlerini kontrol etmeye çalışmalı ve panik durumundan olabildiğince uzak durmalıdır. Kendi kendine telkinde bulunabilir ve kontrolü eline alabilir.

Bir önceki yazımız olan Disleksi (Öğrenme Güçlüğü) Belirtileri Tedavisi Ve Nedenleri başlıklı makalemizde disleksi ve öğrenme güçlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.


Kolay Doğum Yapmak İçin Ne Yapmak Gerekir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ