Kadına Dair Herşey

Kolik Bebek Annelerinin Bilmesi Gerekenler

Kolik Bebek Annelerinin Bilmesi Gerekenler

Kolik bebekler..Maalesef çoğu annenin sinirlerinin yıpranmasına ve her daim çözüm arayışına neden olan bir ağlama krizi durumu.Özellikle akşam saatlerinde kendini gösteren ve kucakta da genelde son bulan bu durum hakkında annelere büyük iş düşmekte.

Kolik Bebek ve Anne İlişkisi

kolik bebek anneleri

Anneler bebeklerini rahatlatabilmek adına bir sürü işlem yaparlar. Bu işlemlerin başında ise her gün banyo, bebek yağı ile masaj, spor yaptırma gibi işlemler gelir. Bunların hepsi bebeği rahatlatmak için doğru yöntemlerdir. Fakat bazı bebeklerde pek işe yaradığı söylenemez.

Bazı bebeklerin bağırsakları geç geliştiğinden özellikle günün sonuna doğru ağlama nöbetleri belirir. Anneler genellikle bu tür bebekleri kolik olarak adlandırır. Ama bir bebeğin kolik sayılabilmesi için en az iki hafta boyunca her gün aynı saatlerde ağlama nöbetine tutulması gerekir.

Kolik bebek anneleri nasıl beslenmeli,neler yemeli?

Kolik bir bebeğiniz varsa ve emziriyorsanız yedikleriniz oldukça büyük bir önem taşıyor.Yediklerinizin bebeklerinizde gaz problemi yaşatmaması için uzak durmanız gerekejn bazı gıdalar var.Buna süt ve süt ürünlerini saymak mümkündür.Çünkü inek sütü,bebeklerde gaz sorununu körükleyebilir.Bunun yanı sıra karnabahar,çikolata,soğan,turp,brokoli ve limon da gaz yapan gıdalardandır.

Kahve tüketimine dikkat edilmeli ve günde 3 fincandan daha fazla kahve tüketilmemelidir.Şayet bebeğinizi emzirmiyorsanız, bu kez doktorunuza danışmak suretiyle mama değişimi yapmak bebeğinizin rahatlamasına neden olabilir.

Kolik Bebek Sendromu

kolik bebeklerKolik bebek sendromu olan ailelerde kesinlikle öncelikle bir doktora başvurulması gerekir. Ayrıca belirtmekte fayda var ki kolik bebeklerin annelerinin % 70’ i sigara içen annelerdir. Doktorun önerdiği tüm yöntemleri uygulamak gerekir. Kolik bebek ağlama nöbetleri başladığında annenin, bebeğin sıkıntısını gidermek için sabırlı ve sakin olması gerekir.

Kolik Bebeğe Şiddet

Hiç bir canlıya olmamak kaydı ile kolik bebeklere de şiddet uygulanması doğru değildir. Asabi anneler bebeğin nedensiz ağladığını düşünebilir ama bebekler sıkıntılarını anlatmak için genellikle ağlarlar.

Kolik bebek bazen sırf ilgi istediği için bile ağlıyor olabilir. Sürekli ağlayan kolik bebek sahibi annelerin normal bebekleri olan annelere oranla daha çabuk depresif duruma geldiği kanıtlanmıştır. Bu sebepten tecrübeli birilerinden bebek bakımı hakkında bilgi alması gerekir. Bebeğe karşı sakin ve duyarlı olunmalı.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kolik Bebek Annelerinin Bilmesi Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ