Kadına Dair Herşey

Kolon Kanserinde Umut Işığı

Kolon Kanserinde Umut Işığı

İnsanların en çok tecrübesiz kaldığı alan sağlık alanlarıdır. Bir hastalığa kapıldıktan sonra, nasıl tedavi edileceğine dair net bir bilgileri olmadığı gibi yanlış tedavi yöntemlerine de yönelebilirler. Bunun asıl sebebi ise bilinçsizliktir ve o an ki çaresizlik ile bütün tedavi yöntemlerini denemektedir. Kolon kanseri de kalın bağırsak kanseri olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak istatistiğe bakıldığı da, erkekler de ve kadınlarda kansere bağlı ölüm sırasında 3. Sırada yer almaktadır. Kolon kanseri için erken teşhis edilmesi, tedaviye başlandığında tedavisinin olanaklı olmasıdır.

Kolon Kanseri Nasıl Başlar?

Ölüm riski taşıyan bu kanser, bağırsağın iç kısmında bulunan mukozada meydana gelen iyi huylu polipler ile başlamaktadır. Fakat bu poliplerin anormal hücre geliştirmesi ile kansere dönüşme potansiyeli bulunmaktadır. Ailesinde veya daha önceden kolan kanseri geçirmiş bireylerde, tekrar meydana gelme riski daha fazladır. Kolon kanserinin gelişimi yaklaşık 10 yıl kadar devam etmektedir. Dolaşım sistemindeki bu hücreler karaciğer gibi birçok farklı organa da atlama riski taşımaktadır.

Kolon Kanserinin Belirtileri?

Bu hastalığın birçok farklı belirtileri olabilir. Bu belirtilerinin çoğu sizde varsa erken teşhis için bir an önce hastaneye gitmeniz de fayda vardır ve bu sayede kolon kanserinde umut ışığı taşıyabilirsiniz. Kolon kanseri belirtileri arasında;

  • Tuvalet ihtiyacınızı yaparken, dışkınızda siyah kan veya parlak kırmızı kan görülmesi, katran gibi dışkının olması
  • Karnınızın alt bölgesinde geçmeyen ağrı
  • Tuvalete çıkma alışkanlığınız da hızlı bir değişim ve dışkıda görülecek değişimler
  • Aşırı iştahlanma ve kilo kaybı
  • Kansızlığın başlaması
  • Belirli aralıklarla kusma
  • Bitkinlik, yorgunluk, solma ve kalp çarpıntısı
  • 1 hafta geçmesine rağmen tuvalete çıkamamak ve bağırsak tıkanıklığı

Bu belirtilerin birçoğu sizde bulunuyorsa ve geneli tuvalet ihtiyacı ile alakalı ise erken teşhisin önemli olduğunu unutmayın.

Kolon Kanseri Tedavisi

kolonTedavisi için kanserin evresi ve bulunduğu yer önemlidir. Bunların dışında yaş, sağlık durumunuz ve başka hastalıkların olup olmadığı vb. gibi birçok duruma bağlı kolon kanseri tedavisi bulunmaktadır. Eğer kolon kanseri için erken tanı konulmuşsa ve tümör fazla sıçramadıysa, sadece tümörün çıkarılması tedaviye yeterli olmaktadır. Ayrıca sadece bu tedavi yöntemi ile de istatistik oranları insanların bu hastalıktan kurtulması %80-90 arasındadır. Eğer ilerlemiş bir düzeyde kolon kanseri bulunuyorsa, hastalığın tedavi sürecinde kemoterapi görülmesi gerekmektedir. Ayrıca tümörlerin küçülmesi ve belirtilerinin azalması içinde etkili bir yöntemdir. Radyoterapi ise nadir olarak kullanılmaktadır.  Eğer tümör anüse çok yakın değilse çıkarılması, yakınsa da sfinkter kaslarının da içinde bulunacağı için bağırsağın karına ağız yapılarak bu tümörlerin alınması gerekmektedir. Tedavi aşaması tamamlandıktan sonra hastalığın tekrar meydana gelmesi için tedaviden sonra 2 yıllık süre zarfında gözlemlenir. Ayrıca bu 2 yıllık süre zarfında tekrar kolon kanserinin meydana gelmemesi %90 lık gibi bir oranla hastalığı atlattığının göstergesidir.

Bir önceki yazımız olan Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kolon Kanserinde Umut Işığı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ