Kadına Dair Herşey

Kordon Kanı İle Gelen Sağlıklı Yaşam

Kordon Kanı İle Gelen Sağlıklı Yaşam

Bebek anne karnında kordon bağı ile beslenir. Bu beslenme direkt annenin damarlarıyla değil, plasenta yoluyla gerçekleşir. Doğumdan hemen sonra bebekle beraber rahim dışına atılır. Bebeğin doğum sonra bu plasentanın içinde kalan kanı kordon kanı diye adlandırılır.

Kordon kanı kök hücreleri diğerlerine göre daha güçlü ve gençtir. En saf kök hücreleri barındıran zengin bir kaynaktır.

Kordon kanının alınması için; beklenen doğumdan en az 2 hafta önce, doğumu yaptıracak doktora bilgi verilir ve doktor buna göre hazırlıklarını yapar. Doktorda bunu uygun gördüğü takdirde görevli doğumda hazır olarak bekleyecektir.

Bebek doğduktan hemen sonra, göbek kordonu bebeğe yakın olacak şekilde bağlanarak ayrılır ve plasentaya bağlı kalan kordonun içindeki kan özel bir sistem yardımı ile alınır, pıhtılaşmayı önleyici kan torbasına konulur. Bu işlem tamamen acısız ve ağrısızdır.

Kordon Kanı Saklama Süresi

Kordon kanının dondurulup çözülerek kullanılması dünyada 16 yıldır uygulanan bir tekniktir. Bu nedenle kordon kanı saklama süresi bilimsel olarak 16 yıl olarak söylenir.

Merkeze ulaşan kan kaydınız bilgileriniz ile birlikte gelişmiş ve özel bir sisteme kaydedilir. Kanıın dondurulup saklanması için uygunluk testi yapılır ve kök hücreler konsantre edilir. Gerekli süre beklemeye almak için azot tankına saklamaya alınır. Bu kök hücreler -196 derecede saklanır.

Kordon kanının saklanması ile elde edilen kök hücreler ile sadece bebeğin değil doku grubunun uyduğu takdirde kardeşi ve diğer aile fertlerinin de faydalanması mümkündür.

Kordon kanı ile yapılan nakillerde, bağışıklık sisteminin olumsuz tepki verme olasılığı oldukça düşüktür.

Kordon Kanı Hangi Hastalıklarda Kullanılabilir?

Kordon kanının kullanıldığı hastalıklar oldukça fazladır. Özellikle bazı kanser çeşitleri, bağışıklık yetmezlikleri, doğuştan gelen metabolik ve genetik rahatsızlıkların tedavi edilmesi gibi yaklaşık 70 den fazla hastalıkta olumlu yanıt verdiği bilinmektedir.

Bununla beraber hasarlı ve eksik doku kaybının kök hücreyle tedavisinde, kemik iliğihastalıkları, genetik kan hastalıklarında da oldukça etkili olan bu yöntem, organ yapımı ve organ yenileme konusunda da araştırmalara konu olmaya devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kasık Ve Göbek Fıtığı Tedavisi başlıklı makalemizde Göbek fıtığı tedavisi, Kasık fıtığı ve Kasık fıtığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Kordon Kanı İle Gelen Sağlıklı Yaşam Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ