Kadına Dair Herşey

Kötü Ağız Kokusunun Sebepleri Nedir?

Kötü Ağız Kokusunun Sebepleri Nedir?

Ağız kokusu insanların hayat standardının düşmesine sebep olmaktadır. Çeşitli sebeplerden ötürü oluşan ağız kokusu hem kişide özgüven eksikliğine sebep olmaktadır. Hem de çevresindeki kişilere rahatsızlık vermesine sebep olmaktadır. Ağız kokusunun ise birçok farklı sebebi bulunmaktadır.

Kötü ağız kokusunun nedenleri

Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir?

  • Karaciğere bağlı hastalıklar, sinüs ve akciğer hastalıkları da ağız kokusuna sebep olmaktadır. Ancak bu hastalıklardan kaynaklı ağız kokusundan kurtulmak o kadar da kolay değildir. Ağız kokusundan tam anlamıyla kurtulmak için hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalığı tedavi edilmeden de ağız kokusunu azaltmak mümkündür. Ağız kokusunu azaltmak veya sindirmek için ağız ve diş temizliğine önem verilmeli, esanslı ağız spreyleri kullanılmalıdır.
  • Diş aralarında kalan yiyecek artıkları da ağız kokusuna sebep olmaktadır. Ayrıca tüketilen yiyeceklerde ağız kokusuna neden olan etmenler arasında bulunmaktadır. Sarımsak, soğan gibi kokulu yiyeceklerin tüketilmesi doğal olarak ağız kokusunu oluşturacaktır. Ancak ağızda oluşan bu tip kokuların giderilmesi için diş fırçalamak ve ağız temizliğini sağlamak yeterli olacaktır.
  • Protez kullanan kişilerde de ağız kokusuyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Çünkü protezler bakım istemektedir. Protez kullanan kişilerin protez bakımlarını iyi bir şekilde yapmamaları halinde ağız kokusu ortaya çıkacaktır.
  • İlaçlarda ağız kokusunu oluşturan etmenler arasında bulunmaktadır. Özellikle düzenli ilaç kullanan kişilerde ağız kokusuna sıklıkla rastlanmaktadır. Bunun sebebi düzenli ilaçtan dolayı alınan düzenli kimyasalın ağızda yarattığı kötü kokudur. İlaçtan kaynaklı olarak ağız kokusu oluştuğunda ilaç kullanım süresince ağız kokusu oluşmaktadır. Ancak ağız kokusunun azaltılması için ağız temizliğine dikkat edilmelidir.
  • Ağızda yara, dilde yara oluşumu da ağız kokusuna sebep olmaktadır. Ağız yaralarından kaynaklı ağız kokusu oluştuğunda öncelikle ağız temizliğine dikkat edilmelidir. Daha sonra yara tedavisi için ilaç kullanılmalıdır.
  • Çok sık tütün ve alkol kullanmanız da ağız kokusuna sebep olmaktadır. Bu sebepten kaynaklı olarak ağız kokusu oluştuğunda alkol ve sigara tüketimi bırakılmalı, bırakılamıyorsa azaltılmalıdır.
  • Şeker hastalığı (diyabet) olan kişilerde de ağız kokusu olmaktadır. Diyabetten kaynaklı ağız kokusu oluştuğunda ağız temizliğinize özen göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Yağ Yakıcı Egzersizlerle Evinizde Kilo Verin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kötü Ağız Kokusunun Sebepleri Nedir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ