Kadına Dair Herşey

Küçük Yatak Odaları İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük Yatak Odaları İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük yatak odaları pek çok kişi için sorun teşkil eder. Yerleşim konusunda yaşanan soru işaretleri nedeniyle küçük yatak odalarının nasıl dekore edileceği hep merak konusu olmuştur.  Yatak odasının küçük olması dekorasyon konusunda bazı engellerle karşı karşıya kalmanıza neden olabilmektedir.  Küçük yatak odası dekorasyonlarında dikkat edilmesi gereken en önemli konu mobilya seçimidir.  Mobilya seçimi doğru bir şekilde yapılarak yatak odasının kullanışlı bir hale getirilmesi gerekir.

Küçük Yatak Odalarında Ferah ve Konforlu Dekorasyonlar Hazırlayın

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri sayesinde yaşam alanlarınızı kullanışlı ferah ve konforlu bir hale dönüştürebilirsiniz.  Dar bir mekanı dekore ederken o mekanın ferah olması ve konforlu bir şekilde kullanılabilmesi çok önemlidir.  Küçük yatak odaları nasıl dekore edilebilir sorusu pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. İşte küçük yatak odaları için dekorasyon önerileri;

kucuk_yatak_odasi_dekorasyon

Doğru Mobilya Seçimi Yapmaya Dikkat Edin

Küçük yatak odalarını dekore ederken öncelikle mobilya seçimine dikkat etmek gerekir.  Mobilya seçimi yaparken alanların verimli kullanılması ve mekanın geniş gösterilmesi çok önemlidir. Bu nedenle yatak odası yerleşimlerini yaparken öncelikle ihtiyaçlar belirlenmeli ardından ihtiyaçlar doğrultusunda doğru tercihler yapılmalıdır.  Küçük yatak odaları için büyük ve hantal mobilyalar tercih etmek çok yanlıştır.  Büyük mobilyalar odanın daha kalabalık görünmesine neden olur.  Küçük odalar için mobilya seçimi yaparken komodin, yatak ve şifonyer yeterlidir.  Şifonyer mutlaka kullanılmalıdır. Yatak başında kullanılacak şifonyer sayesinde ufak dağınıklıkları toplayarak düzenli bir görünüm hazırlayabilirsiniz.

kucuk_yatak_odasi_dekorasyon

Açık Renkler Tercih Edin

Küçük yatak odalarında doğru renk seçimi yaparak odanızı olduğundan büyük gösterebilirsiniz. Doğru renk tonları seçmek önemlidir. Tavan ve duvarda mutlaka açık renkler kullanılmalıdır. Açık renkler sayesinde odalarda derinlik sağlayabilir ve odaları olduğundan büyük gösterebilirsiniz. Küçük odaları dekore ederken İskandinav tarzını örnek alabilirsiniz.  Hem zeminde hem duvarda hem de tavanda açık renkler tercih ederseniz yatak odalarınız olduğundan daha ferah  bir görünüme kavuşacaktır.

Dekorasyon_yatak

Yatak Seçimi ve Yatak Yerleşimine Dikkat Edilmelidir

Küçük yatak odası olanlar yatak başı ve yatak ucu kullanmamalıdır. Yatak başlıkları çok fazla yer kaplar. Ayrıca yatakla duvar arasındaki mesafeyi uzatan yatak başı odanın akışını olumsuz yönde etkileyecektir. Yatak başına her ne kadar dikkat edilmese de yer tasarrufu açısından çok önemli bir yere sahiptir.  Yatak başı odanın akışını bozacaktır. Bu nedenle yatak başı yerine tablolar tercih edebilirsiniz. Yere yakın yataklar günümüzde çok moda. Yere yakın yataklar küçük odalar için ideal. Görsel açıdan odayı daha ferah gösteren yere yakın yataklar şık konseptleriyle de dikkat çekmektedir. Ancak depolama alanında sorun yaşayan ev sahipleri mutlaka bazalı yataklar tercih etmelidir.

Yatak Odalarında Kullanılan Detaylara Dikkat Edin

  • Yatak odalarında kullanılan detaylar çok fazladır. Özellikle çiçek veya ekose desenleri varsa olabildiğince az kullanmaya özen gösterilmelidir. Çok fazla desen kullanımı yatak odalarının olduğundan daha dolu görünmesine neden olur. Yatak odası dekorasyonların düz pastel tonlar tercih edilmelidir.
  • Küçük yatak odalarına uygun aydınlatmalar tercih edilmeli ve odaya göre büyük aydınlatmalar kullanılmamalıdır.
  • Duvarda kalabalığa neden olan detaylar çıkarılmalı ve ferah bir ortam hazırlanmalıdır.
  • Kullanışlı bir yatak odası dekorasyonu hazırlamak için dolap içi düzenleme sistemi kullanılmalıdır.
  • Yatak odalarını tamamlayan perde, yatak örtüsü, yastık ve halı seçiminde abartıdan uzak durulmalıdır. Sade tercihler yapılmalı ve zarif, kullanışlı yatak odası dekorasyonları ortaya konulmalıdır. Abartılı desenler ve renkler küçük yatak odalarını daha da boğar.

Bir önceki yazımız olan Ev Dekorasyonunda Pudra Renk Kullanımı ve Pudrayla Uyumlu Renkler başlıklı makalemizde ev dekorasyonları, Ev dekorasyonunda pudra ve ev dekorasyonunda pudra renk kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Küçük Yatak Odaları İçin Dekorasyon Önerileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ