Kadına Dair Herşey

Kusursuz Gece Uykusu ve Sabah Kolay Uyanmanın Formülü

Kusursuz Gece Uykusu ve Sabah Kolay Uyanmanın Formülü

Birçok insan için sabahları yataktan çıkmak genellikle belirli bir ritüel gerçekleştirmeyi gerektirir. Kimi insanlar uyanır ve kendilerine “beş dakika daha” uyuyabileceklerini söyler ve başını tekrar o sıcacık yastığa koyar. Ancak kimi insanlar ise hiçbir sorun yaşamadan direk yeni güne başlayabilirler. Yaşam koçu Craig Ballantyne, sağlıklı beslenme ve uyku hakkında bir bloğa sahip. Kendisinin ”10-3-2-1-0″ formülü adını verdiği ve herkesin iyi bir gece uykusu çekebileceği ve ertesi gün içerisinde de enerji dolu hissedebileceği bir programı var.

Bizler, Craig’in bu formülünü sizinle paylaşabiliyor olduğumuz için mutluyuz. Umarız sonunda ihtiyacınız olan uykuyu çekebilmenizde size yardımcı olacaktır.Craig ideal uykunun başladığınız gün ile başladığına inanıyor ki bu da ışıkları kapatmadan önce bazı hazırlıklar yapmanız anlamına geliyor. İşte bu formül söyle işliyor:

 

Uykudan 10 Saat Önce

 

 

Bu süre kan dolaşımınızı kafeinin içerdiği uyarıcılardan temizleyebilmeniz için gerekli olan süredir. Bu yüzden uyumadan on saat önce kahve, yeşil veya siyah çay, kola, enerji içecekleri veya çikolata tüketmemeniz gerekiyor. Evet, hem de hiç!

Uykudan 3 Saat Önce

 

 

Eğer uyumanıza üç saatten kısa bir süre var ise hiçbir şey yemeyin veya alkol tüketmeyin. Bedeniniz alkoldeki kötü şeylerden kurtulmak ya da geç yenen bir yemeği sindirmek için muazzam miktarlarda enerji tüketir. Bu gibi durumlarda akşamüstleri, işten eve vardıktan sonra “dinlenerek” bedeninizin tam kapasite ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer uykunuzdan üç saat önce bunlardan herhangi birini yaparsanız tüm gece sanki inşaatta çalışmış gibi uyanıyor olacaksınızdır.

Uykudan 2 Saat Önce

 

 

Bu noktadan sonra çalışmayın ve işi düşünmeyin. Yarına bırakın. Gerçekten de bir yere kaçmayacaktır.

Uykudan 1 Saat Önce

 

 

Bu noktadan sonra televizyon, bilgisayar ya da akıllı telefon ekranlarına bakmak yok! Her ne kadar Facebook, Twitter veya e-postanız sizi çağıracak bile olsa, kesinlikle bundan kaçının. Zihninizin ve gözlerinizin dinlenmesine olanak tanıyın.

Ve Alarmınız Çalar

 

 

Zırrrrr! Alarmınızı kapatın ve kolayca yataktan çıkın. Tekrar ve tekrar uyku moduna geçmek gibi bir hata yapmayın. Alarm çaldıktan sonra hemen yataktan çıkarak böyle iyi bir alışkanlık kazanacaksınız. Beş ya da on dakika daha uykuya dalmak, sizin gün içerisinde zorunlu yapacağınız şeylerde daha az yorgun olmanıza yardımcı olmayacaktır.

Peki, bunu deneyecek misiniz? Bizce işe yarayacak bir yöntem gibi görünüyor…

Bir önceki yazımız olan Günlük Hayatımızda Yanlış Yaptığımız 9 Rutin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kusursuz Gece Uykusu ve Sabah Kolay Uyanmanın Formülü Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ