Kadına Dair Herşey

Liposuction Nedir? Kimlere Yapılır?

Liposuction Nedir? Kimlere Yapılır?

İnsanlar her geçen gün tek tipleşen güzellik anlayışı ile ve pompalanan ‘‘zayıf ol güzel ol’’ sloganıyla hareket ediyor. Ve çeşitli güzellik yöntemlerinin olduğu, doğal yollar dışında da estetik için bıçak altına yatıyor. Ve bu durum her yaştan insanı etkisi altına almış durumda. Çoğu insan bunu estetik kaygılarla ve aynadaki aksini beğenmediği için yapıyor. Sağlık için de estetik operasyon geçirenler de var elbette.

liposuction

Bizde size bugün, operasyonla yağ alımı hakkında, yani literatürdeki ismi liposuction olan işlem hakkında nedir? Kimlere yapılır? Etkisi ne olur? Dikkat etmemiz gerekenler gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız. Yazıyı okuduğunuzda bu konudaki merakınızı giderecek ve popülerliğini her geçen gün arttıran bu işlem hakkında, bilgilerinizi arttıracak, eğer işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız nelerle karşılaşacağınızı öğreneceksiniz.

Vücudumuzda Uygulanabildiği Yerler

Liposuction tanım itibari ile vücudun depoladığı yağların, uzman hekimlerce, cerrahi bir operasyon sonucu doku haliyle alınması işlemidir. Bazı kişilerde, egzersiz ve düzenli diyetle dahi eritilemeyen yağ tabakaları bulunur. Bu sağlıklı bireylerde bulunan yağların, kişiye uygun bir şekilde hesaplanan oranlarda alınması işlemidir. Operasyonu gerçekleştiren uzmanlar bu işin nasıl ve hangi oranda gerçekleştirilebileceğini ve ne gibi bir görüntü olacağını bilerek hareket eder ve hastalarını bu konuda detaylı olarak bilgilendirirler. Bu cerrahi işlem vücudumuzda belli yerlerde gerçekleştirilmektedir. Bunlar; göğüsler, kolun dirseklere kadar olan sarkmış alt tabakası, yüzde çene altında oluşa gıdık denilen yerde ve vücutta dirençli yağların bulunduğu yerlerdir.  Bu yerlerin belirlenmesi, operasyonu gerçekleştirecek hekim ve hasta ile koordineli bir biçimde konuşulup, hastanın sağlığı ve beklentisi değerlendirilerek karara varılır. Burada teknik olarak hekim önemlidir ve hasta içinde vücudunun hangi bölümünden şikâyet ettiği bilinmelidir.

Bir Zayıflama Yöntemi Değildir.

Liposuction, hamile olmayan ve yeni doğum yapmış olmayan herkese yapılabilen bir işlemdir. İdeal kilosunda olan insanlarda uygulanması, işlem sonrası yan etkileri daha az hissetmelerine neden olacaktır. Çünkü bu bir zayıflama işlemi değildir. Burada aşırı yağlanmadan ziyade kilosu bir oranda kalmış ve belli bölgedeki yağları yakamayan hastalarda uygulama daha iyi sonuçlar vermektedir. Deride yoğun sarkmaların bulunduğu, deride fazlaca selülit problemi yaşayan hastalarda yağ alımı operasyonu çok da uygun olmamaktadır.

Operasyon Nasıl Gerçekleşiyor?

Operasyon Nasıl Gerçekleşiyor

Bu bir cerrahi işlem demiştik, peki nasıl gerçekleşir bir bakalım. Operasyonda önceki gece yeme içmeyi bırakmalısınız ve ameliyat günü genel anestezi altına alınan hastanın, teknik ekipman yardımıyla yağın çekilebildiği bir işlem gerçekleştirilir ve büyük bir oranda farklı yan etkiler ve istemeyen durumlar dışında hasta operasyonun gerçekleştiği gün eve gönderilmektedir. Eve gönderilme işlemi gerçekleştikten sonra ise dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Operasyonun gerçekleştiği gün ve sonrasındaki birkaç gün yanınızda size moral verecek birinin bulunması sizin menfaatinize ve iyileşmenizi arttıran önemli unsurlardandır. Ayrıca doktorunuz verdiği uyarıları kullanmamanız gereken ilaçları da kullanmamaya özen göstermelisiniz.

İyileşme Süreci

İyileşme,alınan yağ miktarı ve hangi bölgeden alındığına göre değişmektedir. Bazı operasyonlarda sonra çeşitli morarma, şişme, ağrı gibi etkiler görülebilmektedir. Bunları da aşıp iyileşebilmek için doktorunuz verdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Hekimin önerdiği şekil veren korseler giyilmesi de size tedavinin bir parçası olarak verilmektedir. Hayat akışınızı ve hareketlerinizi biraz yavaşlatmalı bol bol dinlenmelisiniz hepsi bu.

Yara izi kalır mı? Sorusuna uzmanların verdiği cevap; çok küçük bir yara izi olacaktır. Çünkü operasyonda kullanılan materyalin yara izini küçük tuttuğu bilinmektedir. Fakat büyük bir bölgede yapılan işlem ya da çok fazla gerçekleşen operasyonda yara izi sayısı artmaktadır. Yara izi konusunda estetik cerrahlar her geçen gün yeni teknolojilerle, işlem sonrası yan etkileri azaltmaktadırlar.

Yara izi kalır mı

İşlem sonrasında kaldığınız yerden hayatına daha düzenli ve sağlıklı bir beslenme düzeniyle devam etmeniz gerekmektedir. Çünkü vücuttan yalnızca yağ alınma işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu durumda yağ depolama işlemi devam edecektir. Bu nedenle sağlıklı ve güzel görünen vücudunuz için düzenli bir hayata ihtiyacınız olacaktır.

İşlem sonrası

Bir önceki yazımız olan Kantaron Yağının Cilde Bilinmeyen Faydaları başlıklı makalemizde Kantaron bitkisi, Kantaron yağı ve Kantaron yağı kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Liposuction Nedir? Kimlere Yapılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ