Kadına Dair Herşey

Lohusa Anneler Cilt Bakımını Nasıl Yapmalı?

Lohusa Anneler Cilt Bakımını Nasıl Yapmalı?

 

Gebelik dönemi, vücudun sürekli anne karnındaki bebek ile ilgilendiği dönemdir. Bu sebeple annenin tükettiği her besinin bir miktarı bebeğin gelişiminde kullanılmakta yani annenin bu dönemde eksik bir beslenmeye sahip olduğu söylenebilmektedir.

Bu gebelikte eksik beslenme annenin her açıdan yorgun düşmesine neden olacaktır. Hamile bayanların hamileliklerinin ilk birkaç ayında sürekli halsiz olmalarının ve dinlenme ihtiyacı hissetmelerinin nedeni bu durum ile açıklanabilmektedir. Bu yetersiz beslenmenin vücuda olumsuz olduğu gibi elbette ki cilde de olumsuz etkiler olacaktır.

Cilt Problemlerinin Gebelik Döneminde Artmasının Sebepleri Nelerdir?

Bilindiği gibi cilt hücrelerinin esasta dışarıdan değil içeriden beslenmesi gerekmektedir. Meyve ve sebze tüketimi cilt hücrelerinin hızlı bir şekilde yenilenmelerini ve genç kalmalarını sağlarken, dışarıdan uygulanan maskeler ve bakım ürünleri genellikle cilt gözeneklerini açarak cildin hava almasını sağlamak için olmaktadır.

Gebelik döneminde cildin beslenmesi en son gerekliliklerden biri olduğundan vücudun cildi geri plana atması söz konusu olmaktadır.  Bu sebepten dolayı ciltte bir solgunluk görülmesi mümkündür. Ek olarak hormon dengelerinin değişiyor olmasına bağlı olarak ciltte aşırı yağlanma problemi de görülebilmektedir.

Bunun sonucunda, siyah nokta oluşumu ya da sivilce oluşumunun gerçekleşmesi oldukça doğal bir durumdur. Ancak hamilelik döneminde yaşanan bu sorunların geçici olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Gebelikten Sonra Cilt Bakımı

Gebelikten sonra cilt hücrelerinin iyi bir beslenme ve bakım ile hızlı bir şekilde kendilerini yenilemesi söz konusu olmaktadır.

Gebelik lekeleri olarak bilinen lekelerin önlenmesi ve giderilmesi için de gebelik sırasında ve sonrasında uygulanabilecek olan çeşitli bakım maskeleri bulunmaktadır.

Bu maskelerin kozmetik olanlarının gebelik sırasında kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle yeşil sebzeler ile hazırlanan maskeler gebelik sonrası lekelerinin giderilmesinde oldukça faydalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Cilt Kuruluğunu Gidermek İçin Neler Yapılmalı? başlıklı makalemizde cilt bakımı ve cilt kuruluğu hakkında bilgiler verilmektedir.


Lohusa Anneler Cilt Bakımını Nasıl Yapmalı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ