Kadına Dair Herşey

Lohusa Sendromu Nasıl Geçer?

Lohusa Sendromu Nasıl Geçer?

 

Lohusa Dönemi Depresyon

Herhangi bir hastalık geçirmeden, stres, yorgunluk ya da endişe gibi sorunlar ile karşılaşmadan,  iyi bir hamilelik dönemi geçirmiş olsanız dahi doğum yaptıktan sonra endişeli ve biraz üzgün daha çok kaygılı hissedebilirler. Bu kaygılı ruh hali 7 gün ile 10 gün arasında çevreninde desteği ile kendiliğinden ortadan kalkabilir ancak bazı durumlarda geçmez daha da çoğalarak doğrum sonrası depresyon ve psikoz olarak devam eder. Doğumdan sonra takip eden ilk 6 hafta içerisinde başlayan bu depresyon birkaç ay sürebileceği gibi 1 ya da 2 yıla kadar sürdüğü de gözlemlenmiştir.

Lohusa Sendromu Nedenleri

Lohusa sendromu gebelik döneminde değişen hormonlar nedeni ile olabilir,hamilelik döneminde artan östrojen ve progesteron düzeyinin, doğum ile birlikte aniden düşmesi sonucu depresyona sebep olabileceği düşünülmektedir. Ek olarak vücutta folat eksikliği de doğum sonrası depresyona neden olabileceği düşünülmektedir. Bunlar biyolojik nedenler arasında yer alırken, Lohusa sendromunun nedenleri arasında sosyal stres, kişiler arasındaki diyaloglar ve çevresinden gördüğü destek olduğu belirtilmiştir. Hayatlarını başkalarının yönlendirdiğini düşünen yeni anneler doğum sorası depresyon riskinin daha çok olduğu kesimde yer alırlar. Normal depresyondan farkı doğum sonrası depresyonda intihar eğiliminden çok bebeği öldürmeyi düşünmektedir. Akşamları daha yoğun olan duygulardır ancak depresyondan daha kısa sürer 6 hafta ile 8 hafta arasındadır.

Doğum Sonrası Depresyonun Belirtileri

Yeni bir bebeği olduğu için mutlu olması gereken annelerin daha çok suçlu hissetmesi bebeğe karşı ilgisiz ve isteksiz olduğu gözlemlenir.

Endişe ve sinirli hareketler yerinde duramama enerjik olması

Sıkıntı hareketli haller, bunaltı ve ağlama krizleri, panik ataklar

İştahsızlık ve buna bağlı kilo kaybı

Uyku problemleri

Bebeğe karşı ilgisizlik ve bebeği öldürme isteği ve bunun ile ilgili düşünceler

Bebeği yeterince sevememe ve bebeğin beslenmesi ve uykusu ile ilgili kaygılar

Ve bebeğe zarar verme korkusu

Doğum Sonrası Depresyon tedavisi Nasıl Olur?

Doğum sonrası depresyonunun tam nedeni bilinmemek ile birlikte tedavisi mümkün ve hızlı olan bir depresyon halidir.  Doğum hüznü belirtileri ortaya çıktığında dinlenerek, bebeğin bakımı konusunda aile bireyleri ya da arkadaş çevresinden yardım alarak her gün düzenli egzersiz yaparak, düzenli duş alarak, yürüyüş yaparak ve yalnız kalmak istediğinde çocuk bakıcısından yardım alarak rahatlayabilir.

Ancak bu yöntemler endişeleri ve depresyonu azaltmak veya geçirmek için yetersiz olduysa tıbbi yardım alınabilir ve depresyona neden olabilecek biyolojik nedenler araştırabilir gerekli durumlarda antipsikotik ilaçlar ve antidepresan ilaçları kullanılabilir. Bireysel terapiler uygulanabileceği gibi baba ile beraber danışmanlık hizmeti verilebilir. Annenin doğum sonrası ailesi ve yakın çevresinden göreceği destek ile kadın bu dönemi kolayca atlatabilir. Özellik ile anneanne, teyze ve hala gibi aile bireylerinden göreceği destek ile anneliğe çok daha kolay adapte olabilir.

Bir önceki yazımız olan Anne-Babası Ayrılan Çocuğun Psikolojisi başlıklı makalemizde boşanan çiftler ve çocuk psikolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lohusa Sendromu Nasıl Geçer? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ