Kadına Dair Herşey

Madalyon Hastalığı İle İlgili Bilgiler

Madalyon Hastalığı İle İlgili Bilgiler

 

Madalyon Hastalığı İle İlgili Bilgiler

Gül hastalığı yani Pityriasisrosea olarak da bilinen madalyon hastalığı genellikle genç yetişkinlerde ve çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda genellikle aşırı fiziksel aktivitelerden, genç yetişkinlerde ise daha çok spor ve psikolojik nedenlerden kaynaklanabileceği konusunda kanıtlanmamış veriler söz konusu. Hastalığın ilk adı madalyon hastalığıdır. Madalyon hastalığının gerçek nedeni henüz bilinmemektedir.

Madalyon Hastalığı İle İlgili Bilgiler

Madalyon Hastalığı Bulguları

gül hastalığı

Madalyon hastalığı bulguları genellikle sırt ortasında kocaman, ortası soldun, etrafı kırmızı bir madalyonu andıran yuvarlak bir leke şeklindedir. İlk olarak bu bulgunun mantar olduğu sanılması ile mantar ilaçlarına başlanır, ama bu ilaçlar pek fayda vermez çünkü gül hastalığı mantar değildir. Daha sonra sırt ortasında çam ağacı şeklinde yayılan bu leke bir iki hafta içinde tüm vücuda yayılır. Boyun ve yüzde genellikle görülmez ama görüldüğü de olmuştur.

Madalyon Hastalığı Bulguları

Madalyon Hastalığı Tanısı

Madalyon hastalığı tanısı bir takım dermatolojik testlerden sonra koyulmalıdır. Çünkü bu hastalık mantar ile çok karıştırılıyor. Bunun dışında çok önemli bir hastalık olmadığı uzmanlarca test edilmiş ve onaylanmıştır. Yalnızca deri hastalığıdır ve etkisi iki haftadan bir yıla kadar sürebilmektedir.

Madalyon Hastalığı Tanısı

Madalyon Hastalığı Tedavi

Madalyon hastalığı tedavisi daha çok nemlendirici losyonlar ya da ağız yolu ile alınabilecek ilaçlar ile mümkündür. Hastalığın artış göstermemesi ve kaşıntı yapmaması için sıcak duş almamalı ve aşırı fiziksel aktivitelerden uzak durmalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Göz Kuruluğuna Kalıcı Çare Kendinizde başlıklı makalemizde doğal gözyaşı serumu, Göz kuruluğu ve göz kuruluğu rahatsızlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Madalyon Hastalığı İle İlgili Bilgiler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ