Kadına Dair Herşey

Madde Madde Anne Sütünün Önemi

Madde Madde Anne Sütünün Önemi

Yenidoğan bebeklerde beslenme fazlası ise önem taşımaktadır. Dünya ya gözlerini yeni açmış olan yenidoğan dünya ile ilk bağını ile kurar ve dünyadaki ilk görevi de anne memesini emerek beslenmektir. Yenidoğan anne memesini emmek için fazlası ile çaba sarf eder ve bu çaba esnasında akciğer olmak üzere bebeğin organları gelişmeye başlar.

Anne sütünün önemi ile ilgili olarak bilmemiz gereken en önemli şey doğumdan sonra ki 2 – 3  süresince gelen süt e ‘ kolostrum ‘ sütü denmektedir ve bu sütte bebeği yaşam boyunca koruyacak enzimler mineraller ve antikorlar bulunur. Kolostrum sütü bebeğin beyin gelişiminde oldukça etkilidir. Bu sebeple yenidoğanın bu sütü alması önemlidir. Bebeğinizin yoğun bakımda kalması gerektiği gibi bir durum yaşanır ise sütünüzü sağarak sağlık ekibinin bilgisi dahilinde bebeğinize ulaştırmanız çok doğru bir davranış olacaktır.

Dünyaya getirdiği canlıyı doyuran anne fiziksel, ruhsal bilişsel ve emosyonel ( duygusal) açıdan güç sahibi olması kaçınılmazdır. Bu güç ile bebek bakımını yapan annelerin bebekleri de annelerinde güçlü olmaya öğrenecektir.

Anne Sütü Faydaları

Anne sütü bebeğin çaba sarf ederek kazandığı ilk beslenme sürecidir. Bebeğin temel güven ilişkisi doğumla başlar ve en önemli süreç olan emzirme süreci ile devam eder. Anne sütü ilk 6 ay boyunca bebeğiniz besleyebileceğiniz en güvenli besindir.  Anne sütü ile beslenen bebeklerde sarılık olma riski çok düşüktür.  Saymakla bitmez tabiri anne sütü faydaları için olmalı , bebeğinizin düzenli uyumasından çocuğunuzun ergenlik , yetişkinlik .. gibi süreçlerinin dahi şekillenmesini sağlayacak kadar yararlıdır.

Anne Sütünün Özellikleri

  • Bebek beslenirken doğru emzirme şekilleri ile beslenmesi önemlidir
  • Annenin bebeğine verebileceği en temiz besindir.
  • Bebek için sindirimi en kolay besindir ( anne beslenmesine dikkat etmeli )
  • Anne sütü gerekli koşullar sağlanması durumunda saklanabilir.
  • Anne sütü kesinlikle kaynatılmaz
  • Bebek beslenmesini emzirme eylemi ile yapmıyor ise ( sağılmış süt ile beslenecek ise ) anne sütü biberonla verilmemeli bebek kaşık ile beslenmeli.
  • Emzirme ve anne sütü anne ve bebek arasında bağ oluşumunu ve bebeğin benliğinde bulunan ‘id’ kavramının oluşmasını sağlıyor.
  • Anne sütü ile beslenen bebeğin ayrıyeten su içmesine gerek yoktur. Anne sütü bebeğin su içme ihtiyacını karşılar.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Beslenmenin Püf Noktaları başlıklı makalemizde anne adayları için öneriler, bebek sağlığı için beslenmenin önemi ve gebelik beslenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Madde Madde Anne Sütünün Önemi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ