Kadına Dair Herşey

Makyaj Malzemelerindeki Kimyasalların Zararları

Makyaj Malzemelerindeki Kimyasalların Zararları

Makyaj malzemeleri kullanımı giderek artan ve çok sayıda bayanın kullandığı ürünler arasında yer almaktadır. Neredeyse her gün iş hayatına katılan kadınların sabahları kalkar kalkmaz yüzlerine yıkadıktan sonra makyaj yapmaya başladığı artık herkes tarafından bilinen bir durumdur. Ancak bu kadar sıklıkla ciltte kullanılan bu malzemeler direk olarak cilt tarafından emilmekte ve deri altından tüm vücuda karışmaktadır. Makyaj malzemelerinin içindeki kimyasal maddeler tahmin edilemeyecek kadar çok miktarda ve çeşitliliktedir. Vücudun kimyasalları bu kadar temas haline olması tehlike sonuçlara neden olmaktadır. Peki bu makyaj malzemelerinin içindeki kimyasal maddeler nelerdir?

Makyaj Malzemelerinin İçindeki Kimyasal Maddeler

Makyaj malzemelerinin içindeki kimyasal maddeler pek çok yabancı ismi içeren uzayıp giden bir liste oluşturur. Ancak içlerinde en tehlikeli olanları özellikle sodyum ve varyasyonları, paraben ve metil alkoldür. Bu maddelerin ciltle teması çok ciddi sorunlara ve hatta geri dönülemeyen zararlara neden olabilmektedir. Ürünlerde zararlı kimyasal madde sembolü olması ve tüketicinin uyarılması gerekirken günümüzde neredeyse hiçbir üründe bu sembolleri görmesiniz. Özellikle  alerjisi olanlar veya cildi çok hassas olan kişilerin bu ürünleri seçerken çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Tahriş Edici Kimyasal Maddeler

Tahriş edici kimyasal maddeler bayanların kullandığı her bir kimyasal üründe bulunmaktadır. Bazı ürünler çok tehlikeli oldukları için çok az miktarlarda kullanımı dahi büyük zararlara neden olabilmektedir. Özellikle sodyum ve türevlerinin tahriş edicilik anlamında etkisi büyüktür. Bu nedenle mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. zararlı kimyasal madde sembolü kişileri uyarmak için önemli bir unsurdur. Özellikle çeşitli malzemelere alerjisi olan kişilerin ürünleri almadan önce mutlaka içeriğini okuyup ona göre değerlendirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde deriden nüfus eden maddeler ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ürünlerin seçiminde mümkün olduğunda doğal olanlar, doğal yollarla yapılanlar ve içeriklerinde kimyasal yerine doğal maddelerin kullanıldığı gruplar tercih edilmelidir. Ya da eğer mümkünse bitkilerden yararlanarak evde hazırlanan ürünlerin kullanımı uygundur. Çeşitli bitkilerin karışımlarıyla elde edilen ürünler hem zararsız hem de kimyasal etkilerden oldukça uzaktır.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Hayatlarını Kolaylaştıracak 14 Güzellik Hilesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Makyaj Malzemelerindeki Kimyasalların Zararları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ