Kadına Dair Herşey

Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Meme kanseri dünyadaki tüm kadınları tehdit eden ve en sık görülen kanser türüdür. Nadiren de olsa erkeklerde de ortaya çıkmaktadır. Maalesef kansere bağlı ölümlerin %15 i meme kanserinden ileri gelmektedir. Yaklaşık olarak her on kadından biri meme kanseri riski ile karşı karşıyadır.

Ülkemizde ise kansere yakalanan kadınlardan dörtte birinin kanser türü meme kanseridir. Oranlardan anlaşıldığı üzere ölüm ile sonuçlanma ihtimali çok yüksek olan bu kanser türü çok sık görülmektedir. Meme kanseri hakkında bilmeniz gerekenler sadece oranlar değil elbette. Yapılması gereken bu kansere mümkünse yakalanmamak ya da mevcut ise erken teşhis edip derhal tedavi sürecini başlatmaktır. Özellikle 35 yaşından sonra kadınların bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Tanı ne kadar çabuk konulursa o kadar çabuk iyileşme sürecine girilecektir.

gogus-kanse

Meme Kanseri Nasıl Oluşur?

Bu oluşumu anlamak için önce meme dokusunun yapısını anlamak gerekir. Şöyle ki; Meme yirmiye yakın bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlere lob adı verilir. Lobların içerisinde daha küçük bölümler gizlenmiştir ki bunlara lobül denir. Lobiller içerisinde süt salgı bezlerinden süt salgılanır. Bu saydıklarımızın tamamı birbirlerine ince tüplerle bağlanmış vaziyettedir. Bu tüpler meme dokusunun tam ortasında bulunan meme başına yani areola ulaşır. Tüm bu tüp ve lobüllerin etrafı yağ dokusu ile sarılmış durumdadır. Meme dokusunun içinde kas değil yağ bulunur. Kaslar bu dokunun altında yer almaktadır. Diğer dokularda olduğu gibi memede de lenfler ve kan damarları bulunur. Lenf bezleri koltuk altında kümelenir. Bundan dolayıdır ki doktorlar bayanları koltuk altındaki bezeleri sürekli kontrol edin şeklinde uyarırlar.

Bayanlarda 35 yaşına kadar nadiren karşılaşılan meme kanseri yaşın artmasına bağlı olarak riskini de artırmaya başlar. Ortaya çıkma şekli genetik olabilir. Alkol tüketen bayanların bu kansere yakalanma oranı daha fazladır. Geç anne olanlarda da aynı şekilde risk yüksektir. Radyon tedavisine maruz kalan bayanların bu konuda daha dikkatli davranması gerekir. Meme dokusunda sert kitle şeklinde ortaya çıkar. İyi ya da kötü huylu doku olup olmadığı muayene sonrasında belli olur. Şayet kötü huylu bir kanser dokusu tespit edilirse doktorunuz size meme kanseri hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacak ve bir tedavi süreci başlatacaktır.

Meme Kanseri Tanısı

gogus-kanseri-belirtisi

 Bilinmesi gereken en önemli faktör şudur ki meme kanserine yakalanan bayanlarda erken tanı ile %95 oranında kurtulma söz konusudur. Erken tanı hayati önem taşımaktadır. Meme kanseri tarama programlarına katılmak bayanların bu sorunla karşı karşıya gelmeden engel olmalarına vesile olacaktır. Belli bir yaşın üzerindeki tüm bayanların yılda bir kez düzenli olarak mamografi yaptırması gerekmektedir. Beze hissedildiği zaman doktorunuzun yapacağı meme muayenesi de bu kitlenin ne olduğu hakkında fikir verecektir. Ancak tarama mamografisi en etkili yöntemdir. X ışınlarının yardımı ile yapılan bu tarama neticesinde daha oluşma aşamasında olan kitleler ve memenin dokusunda meydana gelmiş olan yapısal bozukluklar görülebilir ve kansere dönüşmeden tedavi edilebilir. Meme kanserihakkında bilmeniz gerekenler ve belirtileri şunlardır;

  • İki meme arasında meydana gelen boyut farklılıkları
  • Meme başında akıntı olması
  • Meme ucunun içe dönmesi
  • Meme üzerinde kızarıklık ve şişlik gibi yapısal bozukluk meydana gelmesi
  • Koltuk altında ve ya memede ele kitle gelmesi ve meme üzerindeki derinin portakal kabuğu görüntüsü alması.

Tüm bunlar bayanların dikkatli davranıp kendi kendini muayene etmesine bağlı olarak erkenden fark edilir. Şayet sizde de bu belirtiler mevcut ise derhal uzman bir doktora muayene olmalısınız.

Meme Kanserinin Evreleri: Dört bilinen evreden oluşur. İlk olarak tanı evresi bu evrede tümör lobüllerdedir ve 2 cm den ufaktır. Meme dokusu içerindedir. İkinci evrede ise 2,5 cm ile 5 cm arasındadır ve koltuk altı lenflerine yayılmış olabilir. Üçüncü evre tehlikelidir ve meme dokusu içerindeki tümör 5 cm den büyüktür ve koltuk altı lenflerine yayılmıştır. Son aşamada ise kanser artık vücudun diğer bölgelerine yayılmış durumdadır.

Meme Kanseri Tedavisi

gogus-kanseri-tedavisi

Lokal ya da sistemik müdahale şeklinde iki ayrı yöntem kullanılmaktadır. Lokal sadece kanserin olduğu alana uygulanan cerrahi ya da radyasyon tedavisi şeklinde olur. Çok bilinen kemoterapilokal yöntemine dahildir. Kanser hücrelerine ağızdan alınan haplar ile karşı konulmaya çalışılır. Radyasyon tedavisi sağlıklı hücrelere de zarar verdiği konusu sürekli tartışılmakta olan bir tedavi şeklidir. Sadece kanserli olan bölgenin alındığı tedavi yöntemi cerrahi olandır. Bunların yanı sıra hormonal ve biyolojik tedavi şekilleri de kanserin evresine göre uygulanmaktadır. Kanserli hücrelerin çoğalmasını ve büyümesini engellemek için yapılır. Son olarak meme kanseri hakkında bilmeniz gerekenlerin belki de en önemlisi rehabilitasyon sürecidir. Gerek hasta yakınları gerekse hastane personeli hastanın normal hayatına dönebilmesi için bu zor süreci atlatmalıdır ve destek olmalıdır. Rehabilitasyon aşaması kısmen hastanede bazı zamanlarda da evde geçirilebilmektedir. Tedavi sonrası gündelik hayata ayak uydurmak herkes için kolay olmayabilir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Sarımsağın Yararları ve Zararları: Sarımsak Dost mu? Düşman mı? başlıklı makalemizde faydalı besinler ve sarmısak hakkında bilgiler verilmektedir.


Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ