Kadına Dair Herşey

Meme Kanseri Neden Olur?

Meme Kanseri Neden Olur?

 

Meme kanseri özellikle de kadınlarda görülen çok ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık bazen güçlü kadınlarda kolayca çıkabilirken;erken teşhis,hastalığın evrelerinin ilerlemesini engelleyen ve daha kolay atlatılmasını sağlayan en önemli etkendir. Meme kanseri nedeniyle Türkiye’de de binlerce kadın protez göğüs kullanarak estetik operasyonlara maruz kalmakta ve kemoterapi adı verilen sancılı ve radyasyon içeren tedavi yöntemlerine başvurmaktadır.Kullanılan ilaçlar nedeniyle görüntü olarak oldukça yıpranan görüntüyle birlikte psikolojik durumları da zedelenen kadınlar tamamen güçsüz kalıyor.Bu durum da kanser tedavisinin yanında psikolojik olarak da destek almalarını gerektiriyor. Peki günümüzde bu kadar yaygın olan meme kanseri neden olur?Bu konuyu araştırmak ve kansere karşı alınabilecek önlemleri almak gerekir. Doğal beslenerek,radyasyon saçan ürünlerden çok daha az kullanmak,radyasyondan kalabildiğimiz kadar uzak kalmak,radyasyon içeren cihazları bilinçli kullanmak gibi önlemler bunların başında gelebilir.Yine genetik olarak kanser riski fazla olan kişiler,genetik faktörleri dikkate alarak önceden ilaç kullanımına daha fazla dikkat ederek, periyodik olarak genel kanser hastalıklarına önlem alarak önlemler alabilirler.

Meme kanseri neden olur ve kişiler meme kanseri olduklarını nasıl anlarlar? Genellikle kadınlar emzirme dönemi dışında boş kaldıklarında kollarını kaldırarak göğüs içerisini muayene etmeli ve göğüs içinde oluşan sert bir doku olup olmadığını kontrol etmeliler. Kimi zaman meme kanseri olduğunu düşündüğünüz bir sertlik,yağ bezesi de çıkabilmekte ancak ne olursa olsun o kitleden parça alınarak patoloji sonuçları görülmelidir.

Kimler meme kanseri neden olur ve önlemenin yolları var mı diye düşünüyorsanız yapmanız gereken Sağlık Bakanlığı tarafından kimi zaman ücretsiz olarak hastanelerde yapılan mamografi tetkiklerini yaptırmaktır. Rahim ağzı kanseri ve mamografi filmlerini çektirerek, yılda bir kez bu muayeneyi yaptırmak suretiyle ,en çok görülen bu kanser riskinden kendinizi koruyabilir ve bu testler sayesinde erken tanı ile hastalığı çok hızlı bir şekilde yenebilirsiniz. Genetik durumları da muhakkak göz önünde bulundurmalı ve göğüs kanserinin genetik risk olarak kendinizde de seyretmesini göz önünde bulundurmalısınız.Böyle bir durumda  muhakkak doktorunuza başvurmalısınız. Alabileceğiniz önlemleri bir uzman ile görüşerek , doğru tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.Unutmayın,erken teşhis hayat kurtarır.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesi Neden Olur? başlıklı makalemizde kadınlarda saç dökülmesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Meme Kanseri Neden Olur? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ