Kadına Dair Herşey

Meme Kanseri Nedir Ne Değildir?

Meme Kanseri Nedir Ne Değildir?

Meme Kanseri Nedir?

Meme;  memeyi destekleyen bağ dokusu, süt üreten süt bezleri ve sütü meme başına taşıyan süt kanallarından oluşur.

Süt ve bezleri ve kanallar hücre örtüsüyle döşelidir. Bu hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile meme kanseri gelişir.

Belirtileri Nelerdir?

Memede; sertlik, çukurlaşma, portakal kabuğu görüntüsü, mama başından sıvı gelmesi, meme cildinde içe çekilme, sonradan ortaya çıkan büyük oranda belli olan asimetri.

Memenin büyük veya küçük olması ya da adet döneminde ağrılı, şiş olması meme kanseri acısından bir belirti değildir.

Risk Altında mısınız?

Kadın olmak meme kanseri için risk altında olmanıza yeterli bir faktördür. Yaslanmakla artan bu risk son zamanlarda genç yaslara kadar düşmüş ve erken yaslarda da 18-25 meme kanseri görülme siliği art mıştır.

Ailenizde 1. Derece akrabalarınızda (anne-abla-evlat) meme kanseri görülmüşse siz de risk altındasınız demektir.

Eğer erken yaşta adet görmeye başlayıp geç yasta menopoza girerseniz bu da sizi risk altına sokan bir diğer faktördür. Çünkü vücut erken yasta östrojene maruz kalmaya başlayacak ve menopoza kadar devam edecektir. Burada etkileyen etmen ise kadınlık hormonu olan östrojen hormonudur. Peki, niye östrojen? Çünkü östrojenin hücreleri yenileme gibi bir fonksiyonu vardır.

İlk canlı doğumunu 30 yaşından sonra yapmış bir kadın 30 yaşından önce yapmış bir kadına göre 2 kat daha fazla risk altındadır. Çünkü ergenlikle birlikte gelişmeye başlayan memedeki hücreler gelişimlerini gebeliğin tamamlanıp çocuğunuzu doğurduğunuz zaman tamamlanır. İlk doğum ne kadar geç olursa gelişimini tamamlamayan meme hücreleri kanser yapan etkenlere o kadar acık olur. Hiç doğum yapmayan kadınlarda risk bu nedenle yükseliyor.

Kilolu olmak da meme kanseri acısından riski arttıran bir diğer faktör. Yağ dokusu östrojen hormonu üretebilme yeteneğine sahiptir. Özellikle menopozdan sonra kilo almak riski arttırır.

Her gün tüketilen alkol, sigara kullanımı kilo almanızı kolaylaştıracak karbonhidrat ve fastfood tarzı beslenme de riski arttıracak diğer faktörlerdir.

Korunmak İçin.

  • Sağlıklı yaşam.
  • Fazla kilolardan kurtulmak
  • Alkol ve sigaradan uzak durmak
  • Spor hareketli yasam
  • Sebze ve meyveden zengin beslenme

Her ay kendi kendimize meme muayenesi yapmak (Kkmm) Bunlarla riskinizi ℅40 oranında azaltabilirsiniz.

KKMM Nedir ?

Her ay adet bitiminden sonraki hafta kendi kendinize yapabileceğiniz muayene yöntemidir. Menopozdaki kadınlar için her ayin ayni günü bu muayene yapılabilir. Banyodan önce veya sonra aynanın karsısında gözümüzle yapacağımız basit bir muayene hayatimizi kurtarabilir. Belirtiler kısmında belirttiğimiz şeyleri ayna karşısında mememizde arayacağız. Daha sonra işaret orta ve yüzük parmağımızın parmak uçlarıyla her iki mememizin koltuk altına yakın olan bölgemizden başlayarak meme başına kadar daireler çizerek tarayacağız. Peki nasıl? Hafif- orta ve yüksek basınçla. Öncelikle mememizin dış kısmına 3 parmağımızla hafif daha sonra orta daha sonra yüksek basınçla bastıramaz. Yüzük parmağımızı bir yana kaydırıp diğer parmaklarımızı yanına getirip ayni işlemi meme ucuna gelene kadar yap icaz. 3 farklı basınçta yapmamızın sebebi hem hafif hem orta hem de derin tabakadaki kitleleri hissetmek.

Meme kanseri erken teşhiste ℅98 oranında yenilebilen bir hastalık farkında olun korkmayın memenizi taninin.

Bir önceki yazımız olan Göz Altı Morluklarından, Doğal Yollarla Kurtulma Yolları başlıklı makalemizde Göz Altı Morlukları, gözaltı morluklarından kurtulmak ve yüz güzelliği hakkında bilgiler verilmektedir.


Meme Kanseri Nedir Ne Değildir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ