Kadına Dair Herşey

Meme Kanseri Tedavisi Olmayan Hastalık Değildir

Meme Kanseri Tedavisi Olmayan Hastalık Değildir

Meme kanseri farkındalık ayı içerisinde çeşitli etkinlikler ve duyurular yapıldı.Bu seneki etkinliklerde yine bu kanser türünün erken teşhisinin ne kadar önemli olduğu anlatılmaya çalışıldı ve ilanlar hazırlandı.Peki nedir bu meme kanseri?Tedavisi var mıdır ve herkesin aklındaki o en kötü soru.Meme kanseri öldürür mü?

Meme kanseri nedir?

Öncelikle meme (göğüs) kanseri meme hücreleri içerisinde başlayan bir kanserdir ve dünya üzerinde akciğer memememe kanseri nedirkanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür.Ön görüler o kadar kötümserdir ki,8 kadından birinin bu kanser türüne yakalanacağı belirtilmektedir.Her ne kadar meme kanseri kadınlara atfedilse de,bu kanser türü erkeklerde de görülebilmektedir.Ancak bu görülme oranı kadınlara nazaran 100 kat daha fazla orandadır.

Meme kanseri belirtileri

Meme kanserinde hücrelerde oluşan tümörün belli olması ve anlaşılması uzunca bir zaman alabiliyor.Genellikle 1cm kadar boyuta ulaşan hücre,kadınların elle yoklamasıyla anlaşılabiliyor.Yani burada ilk teşhis aslında yine hastanın kendisi tarafından ağırlıklı olarak grçekleştiriliyor.Buradaki kanserli hücre sert,kenarları düzensiz ve pürtüklü bir yüzey halinde oluyor.Bu hücre meme içerisinde kolayca hareket ettirilemiyor.Bu noktada meme kanserinin ilk belirtisi bu sertliği fark ederek gerçekleşiyor.

Şayet aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa hemen doktora danışmanızda fayda var

  • Memelerin herhangi birinde veya koltuk altında hissedeceğiniz şişlik
  • Göğüslerinizden gelen akıntı
  • Göğüs uçlarında içe doğru meydana gelen çökme ya da şekilde bozulma
  • Göğüs derinizde soyulmalar ya da kabuklaşmalar
  • Memelerde şekil bozukluğu

Meme kanseri belirtileri

Toplum içerisinde meme kanseri ile ilgili bir takım yanlış inanışlar bulunmaktadır.Mesela meme kanserinin genç kadınlarda görülmeyeceği gibi.Bu düşünce son derece yanlıştır.Her ne kadar meme kanseri 50 yaş ve üzeri bayanlarda ağırlıklı olarak görülse de her yaştan kadınlarda görülme riski her zaman vardır.

Meme Kanseri öldürür mü?

Belki de herkesin aklına gelen ilk soru.Bugün maalesef internet üzerinde bir grip araştırması dahi yapsanız sonunda hiç ummadığınız yanıtlarla bile karşılaşabiliyorsunuz.Ancak burada gerçekten de çok doğru olan bir cümle var.

Erken teşhis hayat kurtarır

Bu hastalıkta evre önemli bir faktör ve kadınların düzenli aralıklarla kendi bünyelerini kontrol etmelerinde ve mamografi çektirmelerinde fayda var.Erkej evrelerde teşhis edilen meme kanserinde göğsün alınmasına bile gerek kalmıyor.

Meme kanseri farkındalık ayı

Tüm dünyada ekim ayı bu kanser türüne ilgi çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla ekim ayında çeşitli etkinlikler düzenlenmekte.Şu bir gerçek ki,bu illet tüm dünyada kadınlar üzerinde en çok etkili olan ikinci kanser türü.Düzenlenen meme kanseri farkındalık ayında tasarlanan bu afişlerse gerçekten de bu kansere ilgi çekmeyi başarabilmiş.

Meme kanserinde erken teşhisin önemini anlatan afiş

Meme kanseri farkındalık ayı

Keşke kadınlar da göğüslerine erkekler kadar dikkat etseMeme kanseri farkındalık ayı

Göğsünüze masaj yaparak herhangi bir kitle olup olmadığını kontrol edebilirsinizMeme kanseri farkındalık ayı

Zamanım yok demek yerine sağlığınızı koruyunMeme kanseri farkındalık ayı

Meme kanseri söz konusuysa süper güçleriniz işe yaramazMeme kanseri farkındalık ayı

Meme kanserinde erken teşhisMeme kanseri farkındalık ayı

Bir göğsünüzü kaybetmek istemiyorsanız doktora gidinMeme kanseri farkındalık ayı

Meme kanseri için hazırlanmış pembe sütyenMeme kanseri farkındalık ayı

Facebook hesabınıza baktığınız kadar göğüslerinize de bakın meme-kanseri-farkindalik-ayi-12

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam İçin Anne Tadında Tavsiyeler başlıklı makalemizde sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.


Meme Kanseri Tedavisi Olmayan Hastalık Değildir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ