Kadına Dair Herşey

Meme Kanserinden Korunun

Meme Kanserinden Korunun

Kadınlar Meme Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapmalıdır

Meme kanseri meme dokusundaki hücrelerde gelişen bir kanser türüdür. En çok görülen meme kanserleri meme kanallarından kaynaklanmaktadır. Günümüzde birçok faktöre bağlı olarak meme kanserinde bir artış görülmektedir.

meme kanseri

Meme Kanserinden Korunmanın Doğal Yolları

Meme kanserinden korunmak için bazı doğal yöntemler sayesinde hastalığa yakalanma riskinizi oldukça düşürebilirsiniz.  Öncelikle kilonuzu dengeye sokmakla başlayabilirsiniz. Çünkü kilo meme kanserini arttıran riskler arasındadır. Düzenli egzersiz yapmak yine kansere yakalanma riskini düşüren faktörlerin başında gelmektedir. Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır. Çünkü günde 2 bardağın üzerinde alkol alanlar ve sigara içenler meme kanserine yakalanma riskine sahiptirler. Hormanal tedaviler ve doğum kontrol hapları kullanmayın.  Hormonal tedaviler alacaksanız bile en az düzeyde almanız faydalı olur. Öte yanda doğum kontrol haplarını kullananlar bu hapları bıraksalar bile etkileri 10 yıl daha devam ettiğinden dolayı alternatif yöntemler sizin için daha sağlıklı olacaktır. Emziren annelerin bir yıl ve daha uzun süre emzirmesi önerilmektedir. Bu sayede meme kanserine yakalanma oranı daha fazla düşecektir.

Meme Kanserinde Risk Altında Olanlar

Meme kanseri risk faktörleri ağırlıklı olarak kadınlarda görülmektedir. Yaşı ilerleyen kişilerde sıkça rastlanılan meme kanseri genetik faktörler ve çevresel etkenlere bağlı olarak artış gösterebilmektedir. Erken adet görme ve geç menopoza girenler ile geç çocuk sahibi olan veya hiç çocuk sahibi olmayanlar risk altındaki kişilerdir.

Bir önceki yazımız olan Patates Kızartması Kaç Kaloridir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Meme Kanserinden Korunun Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ