Kadına Dair Herşey

Menapoz Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Menapoz Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Menapoz Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Menapoz Nedir?

Menapoz Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kız çocuklarının ergenlik döneminden başlayarak belirli bir yaşa gelinceye kadar her ay belirli günlerde vajinal kanama olarak da adlandırılan regl döneminin kendiliğinden sona ermesi olayına menapoz adı verilmektedir. Menapoz bazen psikolojik nedenlere bağlı olarak çok ileri yaşlara gelinmeden de gerçekleşmektedir. Sağlıklı bir hayat süren ve sağlıklı bir psikolojiye sahip olan kadınlarda ortalama 50 li yaşlardan sonra menapoz dönemi başlamaktadır. Ancak bu dönem bazen kişinin hayatında yaşadığı olumsuzluklar neticesinde daha erken yaşlarda başlayabilmektedir. Bazen ise bir kadın hastalığı olan rahim kanseri sebebi ile rahmin alınması neticesinde de zorunlu menapoz yaşanmaktadır. Bu durum çocuk sahibi olmak isteyen kadınları yakından ilgilendirmektedir. Menapoz dönemi kadının doğurganlığının sonuçlandığı bir dönem olması sebebi ile önemli bir dönem olup, bazen kadının psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Menapoz Belirtileri Nelerdir?

Menapoz Belirtileri Nelerdir

Menapoz doğal bir kadınsal olay olup, bu hastalığı bazı kadınlar hiçbir belirti ve sorun yaşamadan atlatırken bazıları ise tüm belirtilerini yaşayarak atlatmaktadır. Menapoz belirtilerinin başlıcalarını şu şekilde sıralamamız mümkündür;

  • Regl döngüsünün sona ermesi, regl olmama,
  • Terleme ve sıcaklama,
  • Depresyon hali,
  • Uykusuzluk sorunu,
  • Kilo alma,
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
  • Vajinada kuruluk hissi,
  • Unutkanlık.

Menapoz Tedavisi

Menapoz Tedavisi

Menapoza girmiş olan kadınlar bazen hiçbir sıkıntı yaşamadan sadece regl döneminin gecikmesi ile bu durumu fark etmektedir. Çoğu zaman regl gecikmesi yaşayan kadınlar hamile olabileceklerini dahi düşünmekte ve gerçeği jinekolojik muayene sonucunda öğrenmektedirler. Menapoza girmiş olan kadınlar için genel olarak hormon tedavisi uygulanmaktadır. Hormon tedavisi neticesinde menapoz süreci bazen uzatılabilmekte ve kadın bir süre tekrar regl olabilmektedir. Tedavinin diğer faydaları ise sıcaklama ve terlemenin ortadan kalkması, kemik erimesinin ertelenmesi ve vajinada oluşan kuruluk hissinin durdurulmasıdır. Hormon tedavisine rağmen bu süreci yavaşlatamayan ve tamamı ile menapoz döneminde olan kadınların, yürüyüşlere ağırlık vermesi, kilo kontrolü için gerekli önlemleri alması, sigara tüketimi var ise vazgeçmesi, tam kan sayımı yaptırarak kan değerlerini kontrol ettirmesi gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Göğüs Kanseri Nedir, Belirtileri, Tedavisi başlıklı makalemizde göğüs kanseri, Göğüs kanseri belirtileri ve Göğüs kanseri tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Menapoz Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ