Kadına Dair Herşey

Menopozun İlk Belirtileri Ve Erken Menopoz

Menopozun İlk Belirtileri Ve Erken Menopoz

Menopoz Nedir?

Her kadının ergenlik dönemine girerek adet görmesi ile kazandıkları özellikleri, belirli bir zaman sonra kadınların kaybetmeleridir. Menopozu bir hastalık olarak nitelendirmek yanlış bir unsurdur. Çünkü menopoz tüm kadınlarda gerçekleşmesi gereken bir olaydır. Menopoz genel olarak 50 yaş ve üzerinde görülür. Menopoza giren kadınlarda dişilik hormonlarında azalma meydana gelir ve yumurtalık küçülür. Kanda bazı hormonlar artar.

Menopozun İlk Belirtileri Nelerdir?

Dişilik hormonlarından östrojen homonunun azalması ile ilk 2.5 yıl kadında sıcaklamalar meydana gelir. Genellikle gece olan sıcaklamalar kadının uyku düzenini bozmakla birlikte, boyunda, göğüste ve yüzde hissedilir. Uyku düzeninin bozulması kadınlarda, yorgunluk, dikkat eksikliği, psikolojik bazı değişikliklere ve huzursuzluğa neden olur. Menopoza giren kadınlarda her yıl belirli miktarda kemik kaybı meydana gelir ve buna bağlı olarak da boy kısalması ve kemik erimesi meydana gelir.

menopozun-belirtileri

Menopozda sıcaklamalar için öneriler ise, sıcak çekmeyecek hafif elbiseler giyilmeli ve sıcak olan yerlerden uzak durulmalıdır. Stres sıcaklamayı arttıracağından stresli ortamlardan ve olaylardan uzak durulmalıdır. Menopozdan dolayı duygu değişiklikleri yaşanabileceğinden dolayı, kadın bununla başa çıkamazsa ve stresli ortamlarda bulunuyorsa antidepressan kullanmalıdır.

Kemik erimesinin önlenmesi için menopoza giren kadınlara dişilik hormonları için tedavi uygulanmaktadır. Hormon tedavisi sadece kemik erimesine değil sıcaklamalara ve aşırı terlemelere de getirilen bir çözümdür.

Erken Menopoz

Erken MenopozKadınlarda adet döneminin,35 yaşından evvel kesilmesi erken menopoz olarak tanımlanır.Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 46’dır.Bu nedenle 35 yaş ile 50 yaş arası kadınların yaşadıkları farklı oluşumları erken menopoz olarak değerlendirmek de doğru değildir.Erken menopoz neden olur sorusunun çeşitli cevapları söz konusudur.Bunlar;

  • Tıp dünyasında otoimmun hastalık olarak yorumlanan kadın hastalıklarının,yumurtalıklara zarar vermesi suretiyle yumurtalıkların işlevini yitirmesi sonucu.Maalesef bu hastalıkların neden yumurtalıklara zarar verdiği halen daha tespit edilememiştir.
  • Herhangi bir rahatsızlık sonucu,operasyonla yumurtalıkların alınması gerektiğinde
  • Radyoterapi ya da kemoterapi neticesinde yumurtalıkların zarar görmesi nedeniyle
  • Annenin de aynı durumu yaşaması sonucu ırsi olarak
  • Turner Sendromu ya da Frajil X Sendromu olarak da adlandırılan rahsızlıklar sonucu
  • Ruhsal durum ya da sigara kullanımı menopoza girmede direkt olarak etkili olmasa da dolaylı olarak etkilidir
  • Aşırı stres
  • Beslenme bozukluğu

Menopoz Sonrası Cinsel Yaşam

Halk arasında menopoz sonrası cinsel hayatın olmayacağı gibi bir kanaat oluşsa da bu gerçek değildir.Keza menopoz hayatın sonu değildir.Menopoz dönemine giren kadınlarda azalma gösteren östorojen hormonu neticesinde genital bölgede kuruluk ve cinsel ilişki sırasında acı hissedilebilir.Ancak cinsel yaşamda alınabilecek basit önlemlerle bu sorun aşılabileceği gibi,bu durumun çoğu kadın açısından psikolojik olması unutulmamalıdır.

menopoz-sonrasi-cinsel-yasam

Menopoza Giren Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Menopoza giren kadınlar, sigara ve alkol tüketmemeli, kilo almamak için egzersiz ve yürüyüş yapmalı, sağlıklı beslenmeye dikkat etmeli ve kolestrol, şeker, tansiyon kontrollerini aksatmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kasık Ağrısı Nasıl Geçer Neden Olur? başlıklı makalemizde kasık agrisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Menopozun İlk Belirtileri Ve Erken Menopoz Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ