Kadına Dair Herşey

Metabolizması Yavaş Olanlar Şişmanlar Mı?

Metabolizması Yavaş Olanlar Şişmanlar Mı?

Medyada, arkadaşlar arasında, bazı “bilmiş” hocalar arasında0 sözde, şişman olduğu için şu bahaneyi veya çaresizliği sıkça duymuşsunuzdur: “Şişmanların metabozlizması yavaştır. O yüzden ben de şişmanım”. Bü cümleyi, herkes çevresindeki insanlardan bir şekilde işitmiştir. Ya da “ Yaşlanıyorum, metabolizmam da sırf bu yüzden yavaşladı”. Bu ve buna benzer kavramlar şişmanlar için hep dile getiriliyordur. Bazı insanlar,sıradan nedenlere nazaran, çözüme ulaşmak yerine tembelliği tercih edip bu tarz kavramlarla kendilerini kandırmaktadır.

Metabolizma üzerine araştırma yapan Prof.Dr.Crow, çok nadir görülen Cushing veya hipotiroid sendromu gibi hormonları direk etkileyen hastalıkların haricinde , fazla kilolu insanların kilo alma nedeninin yavaşlamış metabolizma ile ilgli olmadığını savunmakla beraber yaptığı araştırmalar sonucunda bunu kanıtlamayı amaç edinmiştir.

Metabolizmanın şişmanlıkla alakası var mı?

Profesör Crow, metabolizması yavaş olan insanlar hızlı kilo alır kavramının tam tersine bir teoriyi savunuyor.Bu noktada fazla kilolu kişiler kendilerine göre daha normal olan kişilere göre daha hızlı çalışan metobilizmaya sahip.Bunlara bakarak, fazla kilolu bayanlar ve erkekler normal kilolu insanlara göre metabolizmaları daha hızlıdır çünkü günlük daha fazla enerji harcaması yaparak daha fazla yağ harcadığı için yüksek metabolizma seviyesine sahiptirler.
Sonuç olarak her metabolizması yavaş olan insan şişman değildir.Şişmanlığı tetikleyen farklı faktörler vardır ve bunların üzerine yoğunlaşılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İmplant Tedavisi Nedir?Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde diş bakımı ve diş tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Metabolizması Yavaş Olanlar Şişmanlar Mı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE