Kadına Dair Herşey

Metobolizma Hızlandırma (11 Farklı Yöntem)

Metobolizma Hızlandırma (11 Farklı Yöntem)

Eğer sağlığınıza bir iyilik yapmak veya kilo vermek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, metabolizmanıza dikkat etmenizdir: vücut hücrelerinize enerji ve besin sağlamak konusunda oldukça büyük bir etkisi bulunmaktadır. Metabolik bozukluklar genellikle aşırı kiloya neden olmaktadır.Bu yüzden, metabolizmanızı hızlandırabilecek bir dizi iyi alışkanlığı sizler için derledik. Artık daha sağlıklı ve fit olma vaktiniz geldi!

Metabolizma Hızlandırma İçin Yapmanız Gerekenler 

Öğünlerinizi Düzenleyin

Metobolizma hızlandırma için besinler

Bedenimiz zekidir. Belirli zamanlarda beslenmek ister ve bu sayede yakın zaman içerisinde enerji elde edeceğini bildiğinden bu süre boyunca oldukça fazla enerji harcar. Ancak eğer öğünleriniz düzenli değilse, bedeniniz bu enerjiyi harcamak yerine saklar çünkü yeni enerjiyi ne zaman alacağını bilemez. Her 3-4 saatte bir öğün tüketmek, bedeninizin bu enerjinin tamamını harcamasına yardımcı olacaktır.Metobolizma hızlandırma için en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir.

 

Daha Fazla Sıvı Tüketin

Metobolizma hızlandırma yöntemleri

Yeterli sıvı alımı iyi bir metabolizmaya sahip olmanıza yardımcı olur. Vücudunuz su eksikliği yaşadığında daha az kalori yakarsınız. Ayrıca karaciğeriniz yağ yakmaya odaklanmaktansa, su tedarikinizi yenilemeye konsantre olacaktır. Bu yüzden daha çok su içmelisiniz. Eğer çok su içmeye alışık değilseniz, o zaman çay tüketin. Yeşil çay, günlük su ihtiyacınızı karşılamak için oldukça iyidir. Metobolizma hızlandırma suyu olarak arama yapmanıza gerek yok.Normal su işinizi fazlasıyla görecektir.

 

Süt Ürünleri Metobolizma Hızlandırma İçin En İyi Dostunuzdur

Metobolizmayı hızlandıran içecekler

Süt ürünleri yağ yakımı ve kas kütlesi oluşumu için çok önemli olan birçok besin içermektedir. Örneğin, süt ürünlerindeki kalsiyum metabolizma hızlandırma açısından oldukça önemli bir role sahiptir. Yağlı hücrelerde ne kadar çok kalsiyum bulunursa, o yağlar o kadar hızlı yakılır.

 

Fiziksel Olarak Aktif Olun

Metobolizma hızlandırma yolları

Koşu, yürüme, dans veya spor salonunda spor yapmak olsun, herhangi fiziksel aktivite daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmanıza yardımcı olur. Daha hızlı kas dokusu gelişimini uyardığından ötürü ağırlık egzersizleri en iyisidir. Kaslarımız, dinlenirken bile enerjiye ihtiyaç duyar. Bu yüzden metabolizmanızı hızlandırmanızın en iyi yolu, düzenli olarak dayanıklık egzersizleri yapmaktır.

 

Erken Kalkın

Metobolizmayı hızlandırmak için

Güneş ışığı da metabolizma hızlandırma üzerinde etkiye sahiptir. Sabah güneşi, gün ve geceye bağlı olan bedeninizin biyolojik sürecini düzenlemeye yardımcı olur. Bu sayede de enerji tüketiminiz için oldukça önemlidir.

 

Karbonhidratları Kesmeyin

Metobolizmayı yavaşlatan yiyecekler

Karbonhidratları tamamen göz ardı eden beslenme programlarından kaçının. Seratoninin doğru bir biçimde sentezlenmesi için, yeterli miktarda karbonhidrat almanız gerekmektedir. Karbonhidrat eksikliği beyin aktivitesi açısından olumsuz etkilere sahiptir ve bedeninizin stres altında olmasına neden olur. Evet, kilo verirsiniz ancak bunun sebebi yağ yakımı değil, sıvı kaybıdır.

 

Abur Cubur Yok

Metobolizmayı yavaşlatan yiyecekler

Eğer cips, sandviç ve tatlı şeylere düşkünseniz, bu gibi abur cuburları çok sık tüketmenin metabolizmanızı yavaşlattığını bilmelisiniz. Öğünlerden elde ettiğimiz enerji genellikle 3 veya 4 saat sürer. Ardından bedeniniz, yağları yakarak, gerekli enerji miktarını sağlamaya başlar. Sürekli olarak abur cubur atıştırmak bedeninizdeki yağların yakılmasını engeller ve bu şekilde de kilo alırsınız.

 

İyotlu Tuz Kullanın

Tuz ve metobolizma

Günümüzdeki popüler deniz tuzu, iyotlu tuzun yerine geçebilecek bir besin değildir. İyot eksikliği, tiroidinizin üzerinde olumsuz etkilere sahiptir ve bunun sonucunda da metabolizma hızlandırmanıza zarar verir.

 

Organik Şeyler Tüketin

Organik ürünlerle metobolizmayı hızlandırmak

Çeşitli katkı maddelerinden yapılmış organik olmayan ürünler, antibiyotikler ve büyüme hormonları ile beslenen hayvanlar, sentetik mineral gübreler ve zirai ilaçlarla yetiştirilen bitkiler… Kulağa çekici gelmiyor değil mi? Ancak yediğimiz şeylerin büyük çoğunluğu bu şekilde üretiliyor. Yiyeceklerinizi akıllıca seçmeye başlayın.

 

Demir Seviyesini Yüksek Tutun

Metobolizmayı hızlandırmak için tavsiyeler

Demir eksikliği kaslarınızın yeterli miktarda oksijen almamasına neden olur ki bu da genel sağlığınızı oldukça etkiler. Eğer beslenmenizde demir eksikliği varsa daha fazla et, balık ve elma tüketin.

 

Stresten Kurtulun Ve Metobolizmanızı Hızlandırın

Stres ve metobolizma

Birçok metabolizma hızlandırma sorunu stres ile başa çıkamamamızdan kaynaklanmaktadır. Stres altında olduğumuzda tiroidimiz metabolizmamızı yavaşlatır ve bu yüzden kilo almaya başlarız.

 

Sağlığınıza iyi bakın.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Kabızlık Sorunu Ve Çözümü başlıklı makalemizde bebek kabızlık sorunları, bebeklerde kabızlık belirtileri ve bebeklerde kabızlık sorunlarının giderilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Metobolizma Hızlandırma (11 Farklı Yöntem) Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ