Kadına Dair Herşey

Mide Kokusu Ağız Kokusundan Daha Farklıdır

Mide Kokusu Ağız Kokusundan Daha Farklıdır

Ağız kokusu özellikle son yıllarda sıklıkla karşılaşılan rahatsızlar arasında gösterilebilir. Ağız kokusu insanlar üzerinde olumsuz etki bırakan ve oldukça rahatsız edici bir durumdur.  Bireyin ağız kokusu genellikle sosyal hayatında önemli sorunlara neden olmaktadır. Bu nedene zaman için özgüven eksikliğine ve asosyal bir yaşam kadar ciddi sorunlara dönüşebilmektedir. Ağız kokusu çoğu zaman tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Yani birey ağız kokusu ile yaşamına devam etmek zorunda kalmadan çözüme kavuşturabilmektedir. Çünkü ağız kokusu olan insanlarda sadece bu rahatsız eden özellik yoktur. Aynı zamanda da bu durumun ortaya çıkmasına neden olan bir etken bulunmaktadır. Bu etken bazen ağız kokusundan daha önemli olabilmektedir.  Bunlardan birisi de mide kokusudur.

mide-kokusu

Mide Kokusu Nedir,Nasıl Giderilir?

Mide kokusu, ağız problemlerinden sonra gelen en önemli ağız kokusu nedenidir. Ağız kokularının büyük bir bölümü ağızda ki problemlerden kaynaklanmaktadır. Bunlar diş hastalıkları, diş eti hastalıkları, çürükler ve bademcik gibi nedenler olabilmektedir. Ancak bunlar dışında ki nedenlerin büyük bir bölümü mideden kaynaklanmaktadır. Yani ağız kokusu olarak yansıyan durum aslında mide kokusudur.  Mideden gelen ağız kokusunun birçok nedeni olabilmektedir. Bu nedenler insan sağlığı açısından tehlikeli sayılabileceği gibi basit nedenlerde olabilmektedir. Mide kokusu şikayeti olanların bu durumu önemseyerek en yakın zamanda doktora görünmeleri ve gereken tedavileri almaları gerekmektedir.

Mide Kokusunun Nedenleri Nelerdir

Genellikle ağızda gelen koku ile ortaya çıkan mide kokusunun birçok nedeni olabilmektedir. Bilinen veya olması muhtemel nedenleri şunlardır;

 • Midede meydana gelen yoğun gaz sebebi ile mide kokusu meydana gelebilmektedir.
 • Kullanılan bazı ilaçlar geçici mide kokusuna neden olmaktadır. İlacın kesilmesi ile birlikte mide kokusu da ortadan kalkacaktır.
 • Midede meydana gelen ülser mide kokusunun büyük bir nedenidir.
 • Midede ki gastrit ve benzeri hastalıklar
 • Mide de ki son derece önemli hastalıklar, mide kanseri gibi
 • Yemek borusunda meydana gelen darlıklar
 • Uzun süreli olarak midenin boş kalması
 • Bağırsak sisteminde meydana gelebilecek bazı hastalıklar

Bunlar gibi nedenler mideden koku gelmesine neden olmaktadır. Bazı tedaviler ve öneriler ile mide kokusundan kurtulmak mümkün olacaktır.

mide-kokusundan-kurtulmanin-yollari

Mide Kokusundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir

Ağız kokusuna neden olan mide kokusunun verdiği rahatsızlıklardan kurtulmak sosyal yaşama geri dönebilmek için oldukça gereklidir. Mide kokusunun verdiği rahatsızlıklardan kurtulmak için doktora gitmek en doğru karar olacaktır. Çünkü önemli sayılabilecek rahatsızlıklar nedeniyle meydana gelen bu durum sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Bunun dışında şu öneriler ile kısa süreli rahatlama sağlanabilir;

 • Karanfil çiğnemek
 • Bol su içmek
 • Mersin yaprağını demleyerek içmek
 • Şekersiz damla sakızı çiğnemek
 • Anti bakteriyel ağız gargarası
 • Limon suyu ile gargara yapmak, gibi faktörlerle kısa süreliğine de olsa ağız ve mide kokusunun önüne geçmek mümkün olacaktır. Ancak tam çözüm için doktora başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Rahim Ağzı Kanseri ve Belirtileri Hakkında Her Şey başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Mide Kokusu Ağız Kokusundan Daha Farklıdır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ