Kadına Dair Herşey

Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Miyom Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Miyom Nedir?

Miyom, rahim iç tabakasında oluşan, boyut olarak 1 cm den 15 cm e kadar yükselebilen, iyi ya da kötü huylu olarak tabiri ancak belirli tahliller neticesinde ortaya çıkabilen tümörlere verilen isimdir. Miyom neredeyse 5 kadından 4 ünde görülebilen bir kadın hastalığıdır. Çoğu zaman korkulacak bir sonuç içermemektedir. Ancak her ne kadar kötü bir sonuç alınsa bile araştırılmasından yana olunması gerekmektedir. Bilindiği üzere bir tedavi ne kadar gecikirse hastalığın ilerleme olasılığı daha da artmaktadır. Sağlık söz konusu ise hekime gitmekten kesinlikle utanılmamalıdır.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom Belirtileri Nelerdir

Miyom sorunu yaşayan bayanların bunu hissedebilecekleri bazı belirtileri yaşıyor olmaları muhtemeldir. Rahimde miyom bulunan kişide en sık görülen belirtilerden bir kaçı, cinsel ilişki esnasında ağrı yaşanması, sık olarak idrar yapma, süreklilik arz eden karın ağrısı, yoğun adet kanaması, uzun süren adet kanamaları olarak sayılabilir. Bu belirtilerden bir ya da bir kaçının görülmesi halinde çok fazla vakit kaybetmeden bir jinekologa başvurulması gerekmektedir. Belki de çapı daha çok küçükken çözüm bulabileceğiniz bir büyüklükte olabilir. Bu sayede daha büyük sorunlarla karşılaşmadan tedaviniz gerçekleştirilebilir.

Miyom Tedavisi

Miyom Tedavisi

Başlangıç ve kısa süreli miyom tedavisi olarak hormon tedavisi düşünülebilir. Ancak hormon tedavileri kişinin hormonal dengesine zarar verebileceği riskini taşıdığı için çok uzun süreli olmamalıdır. İkinci bir tedavi yöntemi ise cerrahi müdahale ile miyomların rahim içerisinden alınması işlemidir. Bu yöntem ile miyom sayısı az olan vakaların tedavi edilmesi daha güzel sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Daha fazla sayıda miyom olması, ameliyatın güç olmasını ve sonucunun da çok başarılı olmamasına yol açabilir. Bu iki yöntemde rahim yerinde duracağından dolayı kadının doğurganlığına hiçbir zararı olmayacaktır. Ancak çocuk konusunda sorunu olmayan, çocukları büyümüş, çocuk istemeyen, menopoza girmiş ya da menopoza girmeye yakın yaşlarda olan kişilerde uygulanacak olan tedavi ise rahmin tamamı ile alınmasıdır. Bu durumda kişi doğurganlığını yitireceğini bilerek karar vermelidir. Miyomlardan bu sayede kalıcı olarak kurtulmak isteyen kişilerin seçtiği sık kullanılan genel anestezi ile uygulanan bir yöntemdir.

 

Bir önceki yazımız olan İdrar Kaçırma Neden Olur, Tedavisi Nedir? başlıklı makalemizde İdrar kaçırma, İdrar kaçırma tedavisi ve normal doğum hakkında bilgiler verilmektedir.


Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ