Kadına Dair Herşey

Modern Toplumlarda Kadın ve Siyaset

Modern Toplumlarda Kadın ve Siyaset

Modern toplumlarda siyasette kadın erkek eşitliğinin sağlanabilmesi olağan üstü bir denge unsuru haline geldi. Bu unsurun sağlanabilmesi ve bugünlere gelinebilmesi kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. Önceleri kadının varlığı toplumumuzda yok gözüyle bakılmaktayken şimdi siyasetteki yerinin önemi oldukça göze çarpıyor. Kadınların farklı bakış açıları siyasete farklı bir göz ile bakılmasını da sağlıyor. Kadının siyasetteki yeri her geçen gün artıyor ve bu sayede kadın hakları da her daim gündemde kalıyor. Ülkemizde kadın hak ettiği yerde mi konusu tartışılır ancak her geçen gün toplumdaki saygınlığı ve yeri artan kadınlarımızın siyasette aktif rol alması birçok kadına umut ışığı da oluyor.

Eğitim düzeyleri ve sosyal yaşamları ile ilgileri üzerine toplayan kadın siyasetçiler sayesinde idealist genç kızlar, yardım bekleyen umutsuz kadınlar, eğitimsiz ve bilgisiz kalan kadınlar büyük bir güç alıyor ve destek buluyor. Kadınların siyasette yer alması ile yeni bir dönem başlamış ve günümüzde de bu git gide artış göstermektedir. Kadınların siyasi alanda rol alması taraftarı olan hükümetler neticesinde milletvekili başvuru şartları erkeklere göre oldukça avantajlı hale geldi. Kadınların sesini duyurabildiği, kadın milletinin vekilliğinin en iyi yapılabildiği yer meclis haline geldi. Erkeklerin fark edemediği, göremediği veya görmezden geldiği her türlü unsur kadın siyasetçiler tarafından açıkça gözlemlenebiliyor. Burada amacımız elbette ki cinsiyet ayrımcılığı yapmak değil ancak kadın zekasının da birçok konuda ayrıntıları yakalama bakımından önde olduğunu biliyoruz.

Kadın, toplum ve aile hayatları ile ilgili her türlü düzenlemede kadın siyasetçilerin önemi yadsınamaz. Güçlü kadın güçlü toplum sözü de elbette ki buradan hayatımıza girdi. Farklı ve hassas bakış açıları sayesinde duyarlı faaliyetleri ile kadınların siyasette aktif rol alması tüm toplumlar için hayati önem taşıyor. Getirilen kadın hakları düzenlemeleri ile kadınlar oldukça önemli bir yer edinebiliyor olmakla birlikte seslerini duyurabiliyor ve olabildiğince farklı konumlara sahip olabiliyorlar. Bu nedenle modern çağımızda ve günümüzde kadınların her daim sosyal ve siyasi hayatta varoluşları büyük adımlar atılabilmesini de beraberinde getiriyor.

Bir önceki yazımız olan Kadınlara Yönelik Taciz Biter Mi? başlıklı makalemizde kadınların problemleri ve taciz hakkında bilgiler verilmektedir.


Modern Toplumlarda Kadın ve Siyaset Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ