Kadına Dair Herşey

MS (emes) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Teşhisi

MS (emes) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Teşhisi

1868 yılından bilinen MS hastalığının tam adı Multipl Skleroz. Çoklu sertleşim olarak açıklanan bu kelimeler vücudun bağışıklık sisteminin neredeyse tersine çalışarak yarattığı beyin ve omurilik hastalıklarından biridir. Bağışıklık sisteminin neden böylesine zarar verici çalıştığı ise henüz bilinmiyor ve hastalık dünyada oldukça yaygın olarak görülüyor. Sadece ABD’de 400 bin kişiye MS tanısı kondu. MS hastalığı nedir sorusuna verilen yanıtlarsa özellikle sonuçlar düşünüldüğünde korkutucu.

ms-hastaligi

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Sinir hücrelerini kaplayan bir çeşit yağ dokusu olan miyelin proteini bağışıklık sistemi tarafından zararlı olarak kabul edilip yok edilmeye başlanıyor, bunun etkileri zamanla beyin ve omurilikte tahribat olarak ortaya çıkıyor. Örneğin ayak tabanı bir cisimle çizildiğinde başparmakların yukarı doğru açılması, gözbebeklerinin kontrolsüz hareketi, duyguların sürekli değişmesi gibi durumlar belirtiler arasında sayılabilir. Kasılmalar, konuşma bozuklukları, his kayıpları, idrar kaçırma, denge sağlayamama, bayılmalar diğer belirtiler arasında yer alırken kısmi felç ve giderek tamamen felç olma ise yaşanabilecek durumlar arasındadır. MS hastalığı belirtileri vaziyetin ilerlemesine göre yıllar boyunca sürer. Geçirilen krizler arttıkça durum kötüye gider. Hastalığın adından da anlaşılacağı üzere çoklu (multiple) olaylar yaşanmaya başlar. MS, şeker hastalığı gibi ömür boyu çekilir.

Teşhis İçin Çeşitli Testler Uygulanır

ms-teshis-ve-tedavisi

Her vücudun kendini hastalıklara karşı koruma, savaşma ve iyileştirme gücü vardır. Bağışıklık sistemi denen bu harika yapı MS hastalığı sırasında sanki insanı yavaş yavaş çökertecek şekle dönmektedir. Kişinin kendine ait özbağışıklık sistemi (otoimmün) hastalığı olan MS hastalığı tedavisi için hem hastanın geçirdiği atakların durumuna göre olan tedaviler hem de daha genel anlamda olan kortizon tedavisi uygulanmaktadır. Bağışıklık sisteminin bastırılmasını sağlayan kortizon şimdilik en etkili yöntemdir. Son yıllarda gelişen kök hücre tedavisi de MS hastaları için yeni bir umuttur.

Bir önceki yazımız olan Bu Belirtiler Varsa Manik Depresif Hastasısınız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


MS (emes) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Teşhisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE