Kadına Dair Herşey

Mutfak Havlu Kenarı Modelleri

Mutfak Havlu Kenarı Modelleri

Çeyizlerin vazgeçilmezi olan havlu kenarlarını bilmeyen yoktur. Banyolarda kullanılan büyük havluların kenarları bin bir çeşit dantelle süslenir. Son yıllarda yalnızca banyo havluları değil mutfak havluları da çeyiz denilince akla gelen eşyalardan biri olmuştur. Yalnızca çeyiz hazırlayan genç kızlar değil titiz ev hanımları da mutfaklarında sık sık kullandıkları ve her daim göz önünde olan havlularının daha şık ve daha gösterişli görünmesi için kenarlarını oyalamaktadır. Klasik havlu kenarlarından biraz daha farklı olabilen mutfak havlu kenarlarını görünce siz de kısa sürede mutfak havlularınızı kenar oyalarıyla kullanmak isteyeceksiniz. İğne oyası veya tığ işi yapılabilen modellerden birini seçip hemen işe koyulacaksınız.

Tığ İşi mutfak Havlu Kenarı Modelleri

Klasik havlu kenarı modellerine benzeyen tığ işi mutfak havlu kenarlarından da kullanılmaktadır. Tığ işi yapması kolay olduğu için genelde bütün bayanlar tarafından tercih edilen bir el işi çeşididir. Yepyeni mutfak havlu kenarlarının modelin çıkarmak çok kolay ve yapma süresi de kısadır. Yeni modellere ek olarak klasik havlu kenarı modellerini de biraz daha küçülterek mutfak havlularınızda kullanmanız mümkündür. Bazı modeller tığ işi yazma kenarı örneklerine de benzemektedir. Bu açıdan yazma ve havlu kenarı yapmayı bilen her bayan mutfak havlu kenarını zahmetsizce yapabilir.

İğne Oyası Mutfak Havlu Kenarı Modelleri

İğne oyası ince işçiliği, zahmete değen şıklığı ve gösterişiyle hanımların göz bebeği olan el işidir. Yazma kenarları, fiskos ve masa örtüleri, klasik havlu kenarı modellerinin yanında mutfak havlusu örnekleri yapılırken de iğne oyası tekniğiyle yapılmış modeller tercih edilir. Son yıllarda popüler olan iğne oyası mutfak havlusu modelleri klasik yazma modellerine benzemekle beraber onlardan birkaç kat büyük de olabilir. Yeteneğe göre en basitinden en karmaşığına kadar her modele rastlamak ve yapmak mümkündür.

Genelde rengârenk olan mutfak havlularının kenar oyalarında tercih edilen renkler de çeşitlilik gösterir. Beyaz ve krem tonları gibi klasik renkler mutfak havlu kenarlarında fazla rağbet görmemektedir. Bunun yanında mutfakların ruhuna uygun olarak tığ işi veya iğne oyası modellerinde meyve ve çiçek motiflerine de sık sık rastlanır. Bu motiflerde kullanılan renkler de meyve veya çiçeklerin gerçek renklerine göre seçilir.

Bir önceki yazımız olan Dar Mutfaklar İçin Kullanım Önerileri başlıklı makalemizde dar mutfak modelleri, mutfak dekorasyon modelleri ve mutfak için dekorasyon önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Mutfak Havlu Kenarı Modelleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ