Kadına Dair Herşey

Neden Kabus Görürüz?

Neden Kabus Görürüz?

Kimse derin bir uykudan yatağında bir yılan ya da alevler içinde kaldığını görerek uyanmak istemez. Kötü rüyalar –hatta daha kötüsü kabuslar- sinir bozucu olmakla kalmayıp bütün bir uykuyu, hatta bazen hayatınızı etkisi altına alabilir. Genelde çocuklarda daha yaygın olmasına rağmen kötü rüyalar hayat boyu sürebilir. İşte kabus görmemizin yedi nedeni;

kabus-1

Kaygı ve Stres:

Yaşam koşulları bizi çeşitli soru ve sorunlarla baş başa bırakır. Bu da ister istemez kaygı ve stres oluşturur. Dolayısı ile uyku düzeni, iyi uyku gibi kavramlar hayatımızdan çıkar ve yerini kabuslarla dolu rahatsız edici uykulara bırakır. Tabii ona uyku denirse..

kabus2

Acı ve Baharatlı Yemekler

Belki size şaşırtıcı gelecek ancak acı ve baharatlı yiyecekler de kötü rüya görmeniz de etkili şeylerdir. Bunun sebebi vücut sıcaklığını ve metabolizma faaliyetlerini arttırarak uykuda rahatsız olmanıza sebep olabilir. Bu aynı zamanda yatma vaktinden kısa bir süre önce yemek yiyenlerin genelde kabus görmelerinin de nedeni.

kabus

Yiyeceklerdeki Yağ Oranı

Kesin olmamakla birlikte, araştırmalar gösteriyor ki, gün içinde ne kadar yağ oranı yüksek yiyecek tüketilirse, kötü rüya görme olasılığı da o kadar artıyor. Daha çok organik besinlere ağırlık verenler, gün boyu abur cubur tükenlere oranla daha seyrek kabus görüyorlar.

yag orani

Alkol

Alkol, kısa vadede, uykuya daldırmakta etkili olsa da, erkenden uyanmaya sebep olduğu için zararlıdır. Fazla alkol tüketimi, kabus görmenin sebeplerinden biridir. Aynı zamanda, kabuslar, alkolu bırakan bünyelerde de sıklıkla görülmektedir.

alkol

İlaçlar

Antidepresanlar, yatıştırırlar, ve uyuşturucular gibi kimi ilaçlar, yan etki olarak kabusa sebep olabilir. Örneğin, bir araştırmada, “Ketamin” adı verilen ve uyuşturucu olarak kullanılan maddeye bakıldığında, kötü rüyalara sebep olduğu anlaşılmıştır.

ilac

Belki bunları zaten biliyorduk diyebilirsiniz ama unutmayın “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”..

Bir önceki yazımız olan Banyonuzu Yeşillendirecek 5 Çiçek Türü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Neden Kabus Görürüz? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ