Kadına Dair Herşey

Nedir Bu Toksik İlişki

Nedir Bu Toksik İlişki

Âşık olunca kişinin gözü sevdiğinden başka bir şey görmez. Hatta âşık olduğu insandaki kusurları, davranışlarındaki yanlışları bile görmek istemez. Zaman geçtikçe ilişkideki sorunlar su yüzüne çıkmaya başlar. Büyük umutlarla başlanan ilişki, içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. Aşk henüz bitmediği için çıkan tartışmalar aşkın ateşi olarak görülüp bundan hoşlanılabilir. Ancak bir süre sonra sorunlar büyümeye başlar ve kişiyi mutsuz eder. Toksik ilişki tanımı böyle durumlar için kullanılır. Toksik ilişki, kişinin kendisini mutsuz ve yetersiz hissettiği her türlü ilişki için kullanılabilir. Kişinin ailesi ve arkadaşlarıyla olan ilişkisi toksik olarak tanımlansa bile, bu sorunları onlarla konuşarak çözmek daha kolaydır. Fakat sorun âşık olunan kişi ile ilgili olunca durum karmaşık hale gelir.

Toksik İlişkide Kişi Kendini Sürekli Olarak Suçlu Hisseder

toksik-iliskiBazı ilişkilerde bir taraf daha baskın karaktere sahiptir. Baskın olan taraf, diğerinin yaptığı hiçbir şeyi beğenmez. Sürekli olarak karşı tarafı eleştirir. Kişinin yaptığı hiçbir şey beğenilmiyor ve takdir görmüyorsa, diğer taraf kişilik yapısını hedef alarak eleştiriyor ve topluluk içinde utanmanıza sebep oluyorsa birliktelik toksik bir ilişki olma yolunda ilerliyor demektir. Kişi yaptığı şeyler için sürekli özür diliyor, değişmek için çaba harcıyor buna rağmen, hata hep sizde oluyorsa ilişkiyi gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir.

İlişkinin Merkezinde Hep O Varsa

Kişinin duygu, düşünce ve isteklerinin partneri tarafından önemsenmemesi de toksik ilişkinin belirtileri arasındadır. Kişi kendisini partnerine ne kadar anlatmaya çalışırsa çalışsın eş dinlemiyor ve önemsemiyor ise bu ilişki çıkmaza girmiş demektir. Partneriniz sizi yok sayıyorsa bir süre sonra kendinizi kimliğini unutmuş, hayatını partnerine adamış ve onun için yaşayan biri olarak bulabilirsiniz.

Başarılarınıza Sevinmiyor, Aksine Sizi Baltalıyorsa

Siz onun başarılarında onunla sevinip mutlu olurken o sizin için aynı şeyleri yapmıyorsa bu da toksik ilişkinin belirtilerinden biri olabilir. Kişi kariyeri ya da sosyal hayatı ile ilgili yaşadığı bir mutluluğu en yakınındaki, yani eşi ile paylaşmak ister ve onun da mutlu olacağını düşünür. Ancak toksik ilişkide bu mutluluk paylaşımı olmaz. Başarılarınız için sizi tebrik etmek ya da sizinle mutlu olmak yerine tepki vermeyen, yaşadığınız mutluluğun bile kontrolünün kendisinde olmasını isteyen biriyle olmak kişiyi mutsuz eder.

Hayatında En Ufak Değişime Bile Tahammül Edemiyorsa

toksik-iliskilerİlişki bir süre sonra heyecanını kaybeder, tekdüze bir hayat sürmek çiftleri mutsuz eder. Çiftlerden birisi hayatında değişiklik yapmak istiyor ve diğer taraf yanaşmıyorsa sıkıntılar baş gösterir. Uzun zamandır flört süreci devam ediyorsa çiftlerin ilişkide bir adım ötesine geçmek istemesi doğal bir süreçtir. Ancak partner buna yanaşmıyor, konu açılınca kişi kendini bir tartışmanın içinde buluyorsa ilişki toksik hale gelmiş demektir. Bununla birlikte kişinin hayatında yapmak istediği değişiklikleri desteklemediği gibi sürekli yargılaması ilişkiye zarar verecektir. Böyle bir ilişki en kısa zamanda gözden geçirilerek, daha fazla ilerlemeden ve yaralamadan bitirilmelidir.

Sorunları Çözmek Yerine Devamlı Tartışma Çıkarıyorsa

Herkesin ilişkisinde kötü dönemler olabilir. Her ilişkide zorlu dönemeçler aşılır, yolun sonunda ilişki daha da güçlenir. Ancak toksik ilişkilerde durum böyle olmaz. Bir konu hakkında tartıştıktan sonra siz sorunu çözmek adına elinizden geleni yapmanıza rağmen partneriniz kılını bile kıpırdatmıyor, üstüne üstlük sürekli aynı konuyu açıyorsa ilişkide bir problem var demektir. Bu durum partnerin bir şeyleri çözmek amaçlı değil sadece tartışmak için konuyu açtığını düşündürür. Çıkan tartışmalar genellikle sizin eskiden yaptığınız hatalarda yoğunlaşıyor ve kendinizi mutsuz hissediyorsanız ilişkiyi sonlandırmanın zamanı çoktan gelmiştir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Uzun Mesafe İlişkisi Yaşayanlara Tavsiyeler başlıklı makalemizde aşk, ilişkiler ve uzun mesafeli ilişki hakkında bilgiler verilmektedir.


Nedir Bu Toksik İlişki Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ