Kadına Dair Herşey

Nobel Edebiyat Ödülü Alan Kadın Yazarın Hikayesi

Nobel Edebiyat Ödülü Alan Kadın Yazarın Hikayesi

2015 yılı Nobel edebiyat ödülü sahibini buldu. Ödülün sahibi Svetlana Aleksiyeviç oldu. Hem gazeteci kimliği bulunan hem de yazar olan Svetlana Aleksiyeviç ödülünü aldı. Nobel edebiyat ödülünde bu sene sürprizler yaşandı. Japonyalı romancı Haruki Murakami Nobel Edebiyat ödülünü beklerken sürpriz bir kararla Belaruslu Svetlana Aleksiyeviç ödüle sahip oldu.

Kadın Yazarın Başarı Hikayesi

Nobel tarihinde edebiyat ödülünü alan 14. kadın yazar olan Svetlana Aleksiyeviç 67 yaşında muhalif bir yazar. Muhalif düşünceleri nedeniyle uzun yıllar boyunca sürgünle karşı karşıya kalan Svetlana Aleksiyeviç insan hikayelerini anlatan bir gazetecidir. Belaruslu olan kadın yazar Sovyetler Birliği’nin dağılması esnasında insan trajedilerini kitaplarında anlattı. Çok sayıda röportaj veren Svetlana Aleksiyeviç tarihi olayların yanı sıra insanların hayat hikayelerini anlatan bir yazar olarak tanımlandı.

Svetlana Aleksiyeviç Kimdir?

Belaruslu bir baba ve Ukraynalı bir annenin çocuğu olan Svetlana Aleksiyeviç 1948 yılında dünyaya geldi. Belarus’ta güzel bir çocukluk dönemi geçiren kadın yazar Belarus Devlet Üniversitesi gazetecilik bölümünden mezun oldu. Birçok gazetede çalışan Svetlana Aleksiyeviç edebiyat dergilerinde de önemli görevler üstlendi. Birçok savaşa ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasına şahit olan yazar eserlerinde bu trajedileri yansıttı. Yazıları o dönemin rejimini rahatsız ettiği için hakkında yasal soruşturmalar açıldı. Ardından ülkesini terk etmek zorunda kalan yazar uzun süre sürgün hayatı yaşamak zorunda kaldı.

Svetlana Aleksiyeviç’in Önemli Eserleri

Svetlana Aleksiyeviç romanları içerisinde Türkçe’nin bulunduğu 19 dile çevrilerek yayınlandı. En önemli eserleri Sovyet-Afgan Savaşı’nın birebir anlatıldığı “Çinko Çocukları” ve Çernobil kazasının işlendiği “Çernobil’den Sesler” kitaplarıdır. Svetlana Aleksiyeviç ilk kitabını 1985 yılında “Savaşın Kadınsı Olmayan Yüzü” adıyla yayımladı. Romanda II. Dünya Savaşı’nın ele alınmayan yönleri anlatıldı. İki milyondan fazla okura sahip olan bu kitap çok beğenildi.
 

Bir önceki yazımız olan Kadın Girişimcilerin Sayısı Giderek Artıyor başlıklı makalemizde iş hayatı ve kadın girişimci hakkında bilgiler verilmektedir.


Nobel Edebiyat Ödülü Alan Kadın Yazarın Hikayesi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ