Kadına Dair Herşey

Normal Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Normal Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Normal Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadınlar bu doğum mucizesini yaşamak için gün sayarlar ve yavrularına kavuşma hayalinden dolayı heyecan duyarlar. Bir o kadarda endişelidirler her konuda. Anne adayları süreç başlar başlamaz etraflarından, kaynaklardan araştırdıkça araştırırlar. Eğrisi ile doğrusu ile öğrendiklerini tatbik etmek isterler. İnsan var olduğundan beridir bu süreci yaşar kadınlarımız. Ve süreç için her anne, en güzeli en sağlıklısı olsun ister hem kendi için hem de bebeği için. Çünkü anne sağlıklı ve iyi olmalıdır ki bebeği de o oranda iyi olsun.

Bizde yazımızda bu sürecin en doğal en adı üstünde normal ve insanî halini ele aldık ve sizi için araştırdık. Hadi gelin birlikte normal doğumu bir görelim. Nedir? Ne değildir?

normal_dogum_bebek

İşte Mucize Geliyor!

Bebeğin dünyaya gözlerin açtığı bu mucizevî anda normal doğum esnasında yaşananlara bir göz atalım. Sancıyla annenin pelvik kasları ve rahim kasılmaya başlamaktadır. Doğum gebeliğin normal şartlarda 38. Ya da 42. Haftalarında olmaktadır. Doğum haftası gelmesine rağmen doğumun başlayamaması halinde ise doktor tarafından sunî sancı (oksitosin verilmesiyle olur) verilir. Bebeğin rahim kanalından çıkması için artık doğum denen süreç başlar. Bu süreç bazen sancıların aralıklarla seyretmesinden dolayı bir ya da iki gün sürebilmektedir. Sancı ve kasılmalar beş dakika aralıklarla yaşandığında ise hastaneye gidilmesinde yarar vardır. Aynı şekilde bir kanama ya da suyun gelmesi halinde de hastaneye gidilmesi gereklidir.

Bazı durumlarda epidural anestezi ile doğum da doktor tarafından ve anne adayınca tercih edilebilmektedir bu da normal doğumun bir başka şeklidir. Bu da sancı başlar başlamaz anne adayının 4cm açılmış olan rahim ağzı ile birlikte karar verilerek başlanır.  Belden uygulanan bir anestezi ile yüksek oranda hissedilen ağrının kısmî olarak yok edilmesi ile daha rahat bir doğumun gerçekleşmesi açısından yapılmaktadır. Burada önemli nokta ağrı tamamen kesilmez ve ıkınma eylemi gerçekleşmesi gerekir. Ağrı normal anestezisiz doğumda hissedilene göre büyük oranda azalmaktadır. Bu normal doğum şekli anne için son derece konforludur. Fakat anne adayına bu epidural doğum şekli, eğer annenin bazı rahatsızlıkları varsa uygulanmaz. Bunlar trombosit düşüklüğü, nörolojik rahatsızlıklar, kanamaya yatkınlık gibi durumlardır.

normal_dogum

 Doğumun Aşamaları

Normal doğumun başlaması şu şekilde belli olmaktadır. Rahim ağzının sekiz ya da on cm açılmış olması halinde doğum kesinlikle başlamaktadır. Ve bundan sonra doktorun uyarıları ile belirlenen sıklıkla annenin doğumun ilerlemesi açısından, ıkınması gereklidir. İlerleyen aşamada bir sorun olmadığı taktir de bebeğin başı görünür ve doktor başın tamamı çıkarken omuzları bedeni çıkarmaya çalışarak doğuma yardımcı olur. Doğum burada bebeğin tüm vücudunun ve göbek bağının kesilmesi ile bitmez. Ardından bebeğin anne karnındaki yuvasını oluşturan plasentanın da çıkarılması gereklidir. Çünkü eğer anne karnından atılmazsa plasenta içeride enfeksiyonlara neden olabilir.  Annenin dikişleri de atıldıktan sonra dinlenmesi için odaya alınmaktadır.

dogum_asamalari

Normal Doğumun Yararları

Normal doğumun bebeğiniz için ve sizin için birçok yararı vardır. Bunlardan biri de gereksiz ilaç alınmasından ve mucizevî anı narkozsuz yaşamanızdır. Normal doğumla gerekli hormonların en doğal şekilde salgılanması gerçekleşmektedir. Ayrıca bebeğin yalnızca normal doğumda annenin vajinasından alabildiği çeşitli mikroplar bebeğin yeni hayatındaki bağışıklığı için son derece önemlidir. Ve ayrıca bebeğiniz normal doğumla zamanında ve en doğal haliyle dünyadan ilk nefesini alacaktır. Doğumun bitmesiyle birlikte bebeğin anne kucağında annenin bilincinin açık olmasıyla birlikte birbiriyle ilk etkileşimleri daha etkili ve özel olmaktadır. Annenin bebeğini doğar doğmaz beslemesi de bu anda daha etkili ve canlı olmaktadır. Annenin doğumdan sonraki süreçte toparlanması çok daha çabuk olmaktadır

normal_dogum_faydalari

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Spor ve Beslenmenin Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Normal Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ