Kadına Dair Herşey

Of Allahım Midem Fena Ağrıyor

Of Allahım Midem Fena Ağrıyor

Of Allahım Midem Fena Ağrıyor

 

Sokakta eğilerek ve karnını tutarak yürüyen birini gördüğümüzde ya da iş yerinde bir arkadaşımızın masasında kıvrandığını gördüğümüzde aklımıza ilk gelen midesinin ağrıdığıdır ki bu teşhiste hiçte yanılmış olmayız. Peki bu duruma sebep olan etkenler nedir, mide ağrısı-ağrıları nelerdir, belirtileri ve tedavi yöntemleri ve doğal yöntemler varmıdır? Elbette vardır ve bu hastalıkları yenmek bizim elimizdedir.

 

Mide hastalıkları dünyada olduğu kadar ülkemizde de ciddi bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinde ve yaz dönemi başlangıcında mide rahatsızlıklarında artmalar yaşanabilmektedir. İlkbahar aylarında nem oranında yaşanan değişimler ve güneş ışınlarındaki farklılıklar bu duruma zemin hazırlamaktadır.

 

En duygusal ve hassas organ; mide

 

Mide, vücudumuzun en duygusal ve en hassas organlarının başında gelir. Gündelik hayatta yaşanılan her türlü stres, sıkıntı, yenilen yemek ve içilen içeceklere kadar her şey mideyi etkiler. Özellikle bahar aylarının sonları ve yaz başlangıcı, mide sorunları yaşayan kişiler için en sancılı dönemdir ve bu dönemde şikayetler 3 kat artar. Mide hastalıklarının artışında mevsim geçişleri önemli bir etken olsa da, genetik olarak yatkınlık ve yaş gibi durumlar da rahatsızlığın oluşumunda büyük etkendir.

En duygusal ve hassas organ; mide

 

Bahar aylarında şikayetler artıyor

 

Kış mevsiminden bahar ve yaz dönemine geçerken mide şikayetlerinin daha fazla yaşandığı görülmektedir. Bu süreçte yaşanan nem oranındaki farklılıklara ve güneş ışınlarının etkisi ile değişen hava şartlarına vücut tepki göstermektedir. Bunun sonucunda da vücutta bir stres ortamı oluşmakta ve birtakım hormonal değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin etkisiyle de mide asit salınımını arttırmaktadır.

Bahar aylarında şikayetler artıyor

Mide Hastalıkları Nelerdir?

 

  • Gastrit: Midenin iltihabi hastalığıdır.
  • Duodenit: Onikiparmak bağırsağının iltihabi hastalığıdır.
  • Reflü: Mide salgısının yemek borusuna doğru kaçması ve burada iltihap oluşturmasıdır.

Mide Hastalıkları Nelerdir

Daha ciddi olarak mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinden de bahsedilebilir. Bu hastalıklarda her ne kadar genetik yapı önemli olsa da, mevsim geçişleri ve beslenme alışkanlığının önemi de unutulmamalıdır. Bu hastalıkların oluşmasındaki en önemli neden mide üst tabakası yapısının bozulmasıdır. Bazı alerjen gıdalar, genetik faktörler ve helicobakter pylori denilen mide mikrobu, bu koruyucu bariyeri bozar. Mevsim geçişiyle oluşan stres ortamı ise asit salınımını arttırarak, koruyucu tabakanın altındaki mide dokusuna zarar verir. Bu durum yüzeysel olduğunda gastrit, derin tabakalara kadar uzandığında ise ülser olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Karın bölgesinde Ağrı, midede yanma ve ekşime

 

Birçok kişi yaşamı boyunca bir dönem içerisinde mide şikayeti yaşamaktadır. Genellikle hastaların midesinde yanma, ekşime, karın üst bölgesinde ağrı, besinleri sindirmekte zorluk çekme, ağza acı tatta su gelmesi, bulantı, kazıntı hissi, geğirti gibi belirtiler görülür. Mide rahatsızlığının daha ciddi olduğu durumlarda ise; yutmada güçlük, kilo kaybı, kanlı kusma ve dışkıda siyahlaşma gibi hayati tehlike olabilecek semptomlar görülebilir.

midede yanma ve ekşime

Mevsimsel geçişlerden etkilenmemek için ve mide şikayetlerini önlemek ya da azaltmak için öncelikli olarak beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Kahve, çay, asitli içecekler, çikolata, çiğ yeşillikler, kızartma, acı, baharat, turşu, soğan, yeşil elma benzeri gıdalar mide asit salınımını arttırmaktadır ve mide duvar yapısını bozabilmektedir. Aynı şekilde sigara ve Alkol gibi zararlı alışkanlıklar da midede şikayetlere neden olmaktadırlar. Bu sebeple bu tarz besinlerin tüketimi azaltılmalı, zararlı alışkanlıklar mutlaka terkedilmelidir.

 

Reflü yastığı şikayetleri azaltıyor

 

Reflüsü olan hastalar yatak başını kaldırarak ya da reflü yastığı kullanarak şikayetlerini ciddi oranda azaltabilir. Karnı zorlayıcı mekik gibi hareketlerden de uzak durulmalıdır. Yine mide asit salınımını arttıran önemli nedenlerden biri olan stresi minimuma indirmek gerekir. Stresi yaratan her türlü ortamdan uzak durulmalı, spor yapılmalı ve müzik dinlenmelidir. Böylece kişi kendisini motive ederek olumsuz durumlardan uzaklaşabilir. Alınan önlemlere rağmen şikayetler düzelmiyorsa mutlaka hekime başvurulmalı ve hekimin kontrolünde ilaç tedavisine başlanmalıdır. Basit gibi görünen mide şikayetlerinin, önlem alınmazsa ciddi sonuçlar doğurabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

 

Bilinçsizse ilaç kullanmayın

 

Mide rahatsızlığı yaşayan kişiler bir öğünde aşırı miktarda yemek yerine sık ve az yemek yemelidirler. Özellikle yemek esnasında lokmalar aceleyle yutulmamalı ve iyi çiğnenmelidir. Spor yapan kişiler egzersiz öncesi yemek yememeli ve günlük hayatlarında karına baskı yapacak kıyafetler giymemelidir. Aşırı kilo problemleri var ise mutlaka ideal kiloya dönmeleri gerekir. Sigara ve alkol tüketimi de midede rahatsızlık oluşumunu tetikleyeceğinden mutlaka uzak durulmalıdır.

 

Bütün bunların bizlere gösterdiği mide hastalığında birinci faktörün kişinin kendisi olduğudur. Bu sebeple kişi zararlı her türlü alışkanlığı terketmeli ve midesine iyi gelecek davranışlarda bulunmalıdır. Bu hayatı daha iyi yaşamak için elzem bir durumdur.

 

Bir önceki yazımız olan İnsan Sistemsel Olarak Kusursuzdur başlıklı makalemizde Kayma şeklinde olan mide fıtığı tedavisi, Mide fıtığı belirtileri ve Mide fıtığı teşhisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Of Allahım Midem Fena Ağrıyor Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ