Kadına Dair Herşey

Öğrenilmiş Çaresizlik Psikolojisi

Öğrenilmiş Çaresizlik Psikolojisi

Öğrenilmiş Çaresizlik Psikolojisi

İnsanlar yaşadıkları süre boyunca pek fazla başarısızlık tecrübesi yaşarlar. Yaşadıkları başarısızlıkların birikim noktası ise insanları, başarısızlığın işin içinden çıkılmaz noktasına çeker. Artık başarısızlığı dahi başaramayacak seviyeye ulaşan, kendisine olan özgüveni tamamen biten, başarmaya çalışarak hayal kırıklığına uğramaktan ziyade başarmak için herhangi bir girişimde bulunmaya tenezzül dahi etmeyen insanların bu durumuna öğrenilmiş çaresizlik denir. Öğrenilmiş çaresizlik psikolojisi kim tarafından benimsenirse benimsensin, bastırılmış duyguları yaşamaya devam eder ve bulunduğu konum yaşam alanı olur.

Öğrenilmiş Çaresizlik Psikolojisi

Öğrenilmiş Çaresizlik Psikolojisinden Kurtulmanın Yolları

Öğrenilmiş Çaresizlik Psikolojisinden Kurtulmanın Yolları

  • Kendinizi tanıyarak bir konudaki yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz. Uğraştığınız konu ile ilgili pek fazla yeteneğiniz olmayabilir. Ancak başka bir konuda daha başarılı olabilirsiniz. Yeteneklerinizi iyi keşfettiğiniz takdirde başarılı olacağınız alana yönelecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
  • Kendinize bir hedef belirleyin ve bu hedefe ulaştığınız her adım için kendinize bir ödül verin. Belirlediğiniz hedef size ne kadar yakın olursa, motive olmanız o kadar kolay olur.
  • Yapmış olduğunuz hatalar, sizi yapacağınız başarılardan alıkoymamalı. Geçmişte yaptığınız her hata sizin için bir tecrübedir. Hatalarınızdan ders alarak, yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.
  • Öğrenilmiş çaresizlikten kurtulmak en fazla kendinizle alakalıdır. Her geçen gün kendinize yeni bir şeyler katarak özgüveninizi yerine getirebilirsiniz.
  • Daha öncelerde başarılı olduğunuz işlerin bir listesini çıkarabilirsiniz. Bu liste sizde önceden başardığınızı ve şimdi de yapabileceğinizi gösterecektir.
  • En önemlisi ise asla pes etmemektir. Kendinizi bu psikolojiden kurtarabilirsiniz. Şartlar her ne kadar zor olursa olsun ya da hedefiniz her ne kadar yüksek olursa olsun asla vazgeçmeyin. Ara verin, dinlenin, planlarınızı yeniden gözden geçirin ama sakın pes etmeyin.

Öğrenilmiş Çaresizliğin Zayıflattıkları

Öğrenilmiş çaresizlik sorunu

Öğrenilmiş çaresizlik öncelikle duyguları istekleri ve aklı zayıflatır. Bu sorun ile karşılaşan kimse, tutkularını kaybeder. İstediklerini elde edemeyen insanlar, kendi isteklerine karşı ilgisizleşmeye başlarlar. Diğer yandan akılları ve düşünme yetenekleri de giderek zayıflamaya başlar. Bunun sebebi ise; olaylar karşısında akıllarını kullanmalarının, herhangi bir sonuca etki etmeyeceğini düşünmeleridir.

Öğrenilmiş Çaresizliğin Zayıflattıkları

Öğrenilmiş çaresizlik sorunu, psikolojik olarak etki ettiği gibi biyolojik olarak da etki etmektedir.  İnsanlar belli bir süre sonra acıyla yaşamaya alışmakta, savunma mekanizmasını çalıştırmamaktadır. Kısacası olaylara karşı tepkisizleşmeye başlamaktadırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Misofonya Hastalığı başlıklı makalemizde misofonya hastası, Misofonya tedavisi ve misofonyanın belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Öğrenilmiş Çaresizlik Psikolojisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ