Kadına Dair Herşey

O’na Özür Dilemeyi Öğretin

O’na Özür Dilemeyi Öğretin

Çocuklara Özür Dilemek Öğretilmeli

Her anne baba çocuğunun bütün görgü kurallarına uygun olarak yetişmesini arzu etmektedir. Dolayısıyla bunun için anne babalar ellerinden geleni yapmaktadırlar. Çocuklara öğretilen davranışların başında özür dileme alışkanlığı gelmektedir. Özür dilemeyi öğrenen çocuklar ilerleyen dönemlerde daha saygılı bireyler olmaktadırlar. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre özür dilemek çocuk gelişimi açısından önem taşımaktadır. Genel olarak anne babalarda benim çocuğum hata yapmaz anlayışı bulunmaktadır. Oysaki bu yanlış bir düşüncedir. Bu nedenle anne babalar durumun farkına varmalı ve çocuklarına özür dilemeyi öğretmelilerdir. Bunu öğrenen çocuklar neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda diğer yaşıtlarına göre daha bilinçli davranmaktadırlar.

Çocuğa Özür Dilemek Nasıl Öğretilmelidir?

ozur-dilemeÇocuğa özür dilemeyi öğretmek için öncelikle ona örnek olmak gerekmektedir. Yani anne babaların da özür dileme konusunda hassas olmaları ve onlarında özür dilemesi çocuk açısından olumlu olmaktadır. Dolayısıyla özür dilemenin yalnızca çocuklara özgü olduğu yönünde yanlış bir düşünceye sahip olunmamalıdır. Çocuğun özür dilemesini öğrenmesi için yapılacak diğer bir davranış ise affedici olmaktır. Çocuklar özür dilediğinde karşısındaki kişilerin ona karşı affedici olması çocuğun özgüvenini geliştirmekte ve özür dilemenin etkili bir davranış olduğunun farkına varmaktadır. Bunun yanı sıra çocuğa karşı tarafı da anlaması ve kendini onun yerine koyması gerektiği söylenmelidir. Böylelikle çocuk yaptığı hatanın farkına daha rahat varabilmektedir ve özür dilemesi gerektiğini daha rahat anlayabilmektedir.

Özür Dilemenin Avantajları Nelerdir?

ozur-dileme-2Özür dileme nezaketini gösteren kişi ya da çocuklar çevre tarafından çok sevilen bireyler olabilmektedirler. Özür dileyen kişiler öncelikli olarak çevrelerinden itibar görürler. Bu durum da bireyi özgüven açısından daha gelişmiş bir insan yapmaktadır. Özür dilemenin diğer bir avantajı ise saygı görmektir. Yani özür dilemeyi diline alıştırmayan kişilere kıyasla özür dileyen kişilere daha fazla saygı duyulmaktadır. Bu kişiler genel olarak insanlar tarafından daha çok sevilmektedir. Özür dilemek kişi ya da çocuklar için de avantaj sağlamaktadır. Bu avantaj hatalardan ders çıkarma olarak tanımlanmaktadır. Yani özür dilemeyi bilen kişiler genellikle hatalarından ders çıkarabilme becerisine sahip olan kişilerdir. Dolayısıyla da kişiler özür dileyerek aynı hatayı tekrar yapma riskinden uzaklaşmış bulunmaktadırlar.

Çocukların Özür Dilemesi

Çocukların özür dilemesi ilk olarak bakıldığında onların sosyal bir yetenek kazandığı anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra küçük yaşta özür dilemeye başlayan çocuklar hatalarından ders çıkarabilmeyi de öğrenmekte ve ileriki yaşlarında daha itibar edilen bireyler olabilmektedirler. Dolayısıyla çocuğuna özür dilemeyi öğreten anne babalar hem psikolojik hem de sosyal açıdan daha dayanıklı bir çocuk yetiştirme yolunda ilerlemektedirler. Çocuklara bu alışkanlığı kazandırmak ilk etapta onlar için biraz zor olabilmektedir. Ancak yavaş ve doğru bir şekilde ilerlendiği takdirde çocuklardan istenilen etkiyi almak daha kolay olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Yüreklerini Hoplatan Erkeklerden 7 Tanesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


O’na Özür Dilemeyi Öğretin Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ