Kadına Dair Herşey

Orta Sehpa Nasıl Kullanılmalı?

Orta Sehpa Nasıl Kullanılmalı?

Orta Sehpa Nasıl Kullanılmalı?

Salonlarda hem kullanım açısından hem de dekoratif açıdan yer verilen orta sehpa seçimi yapılırken salonun büyüklüğü, salonun tarzı ve orta sehpanın ne amaçlar için kullanıldığı göz önünde bulundurularak bir seçim yapılmalıdır?

Orta Sehpa Nasıl Kullanılmalı

Küçük bir salonunuz mu var?

Eğer ki salonunuz küçük bir salonsa o halde orta sehpa seçimini doğru yapmanız çok önemlidir. Yaptığınız yanlış bir seçim salonunuzun daha dar ve küçük görünmesine sebep olabilir. Küçük salonlarda salonla orantılı olacak şekilde küçük boyutlu orta sehpalar tercih edilmelidir. Ayrıca ahşap her zaman için geniş salonlarda yer bulmalıdır. Cam ise evinizin hem daha aydınlık hem de daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Bunun için küçük salonunuz varsa orta sehpa tercihinizi cam sehpalardan yana kullanabilirsiniz?

Salonunuzun tarzı ne?

Salonda kullandığınız eşyaların genel tarzı da orta sehpa seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer bir koşuldur. Mesela salonunuzda klasik mobilyaları mı kullandınız? Yoksa klasikten aykırı olarak modern tarzda eşyalara mı yer verdiniz? Hangi tarzda eşyalar kullandıysanız aynı tarza uyum sağlayan sehpa seçimi yapılmalıdır. Mesela modern bir salon tarzına sahip olan kişiler orta sehpa tercihini geometrik desenlere ya da şekle sahip sehpalardan yana tercih yapabilir. Ancak salonunuzun tarzı klasikse ahşap sehpalardan vazgeçmemelisiniz.

Orta sehpanızı ne amaçla kullanıyorsunuz?

Orta sehpayı yalnızca dekoratif açıdan kullanıyorsanız daha çok salon stilinizi göz önünde bulundurmalı ve eşyalarınızla uyumuna dikkat etmelisiniz. Eğer ki orta sehpa sizin için evdeki dekor eşyalarınızı kullanabileceğiniz bir alanı oluşturuyorsa geometrik şekle sahip olan özellikle yükseltileri olan orta sehpalar tercih edilmelidir. Bu sayede kullanacağınız objeler daha güzel bir görüntüde sergilenecektir. Ancak orta sehpayı kullanma amacınız dekoratif açıdan güzel görünmesinin yanı sıra kullanışından da yararlanmaksa, eşyalarınızla uyumundan önce kullanışına özen göstermelisiniz. Mesela misafirlerinize servis yaparken kullanmak istiyorsanız; sehpanız taşınabilecek hafiflikte olmalıdır. Ayrıca koltuklarınızla hizalı olması da çok önemlidir. Çok alçak olan orta sehpalar servis amacıyla kullanılamaz. Eğer ki servis için kullanabileceğiniz bizon sehpalarınız bulunuyorsa kullanışı düşünmeden yalnızca dekorasyon göz önünde bulundurularak bir seçim yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Country Tarzı Dekorasyonunda En Güzel Örnekler başlıklı makalemizde Country Tarzı dekorasyonlar, Country Tarzı ev dekorasyonu ve country tarzı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Orta Sehpa Nasıl Kullanılmalı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ