Kadına Dair Herşey

Östrojen Baskınlığı Nedir? Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Östrojen Baskınlığı Nedir? Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

35 yaşını geçen kişilerde her ne kadar beslenme ve spor alışkanlıklarını değiştirmeselerde karın bölgesinde yağlanma meydana gelmektedir. Bu kişilerde hızlı bir şekilde kilo alma problemi de ortaya çıkmaktadır. Kadınların büyük bir oranı 35 ile 55 yaş aralığında 20 kilo alabilmektedir. Karın bölgesi yağlanması sonrasında elma tipi vücut yapısı ortaya çıkmaktadır. Kalça bölgesinin yağlanması nedeniyle oluşan vücut tipi armut tipidir. 35 yaşını geçen kadın ve erkekler ortaya çıkan hormonsal değişimler nedeniyle karın bölgesinde aşırı bir yağlanma sorunu ortaya çıkmakta ve hızlı bir kilo alım sürecine girilmektedir.  Vücudunuzda yaşanan değişimden kurtulmak için hormonal dengeyi ayarlamak çok önemlidir. Hormonal dengesizliğe yol açan en önemli unsur östrojen fazlalığı olup kilo alımına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.  Östrojen seviyesinin fazla olması östrojen baskınlığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda karın bölgesinde yağlanma, şişkinlik oluşumu ve psikolojik anlamda değişiklikler kaçınılmaz hale geliyor.  Östrojen fazlalığı sadece kadınlarda değil erkeklerde de ortaya çıkabilmektedir.

Östrojen Baskınlığı Nedenleri

Östrojen Baskınlığı Nedenleri

Östrojen baskınlığı sorunu çevresel östrojenlerin etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde ortaya çıkan östrojen baskınlığı 40 yaşından sonra kendini göstermektedir. Erkeklerde östrojen baskınlığının ortaya çıkmasıyla birlikte karın bölgesinde yağlanma, göğüs oluşumu, halsizlik ve saç dökülmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Hormonal dengesizliğin nedenleri arasında tiroitlerde önemli bir yere sahiptir.  Eğer vücudunuzda aşırı bir yağlanma sorunu ortaya çıktıysa mutlaka tiroit bezlerinizi kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Östrojen fazlalığının belirtileri arasında ödem ve şişkinlik çok önemli bir yere sahiptir. Kilo almanın sebebi her zaman yağlanma değildir. Ödemde ağırlığın artmasına neden olan önemli sebepler arasında yer almaktadır. Vücut zararlı östrojeni depolar. Bu tür östrojenin vücuttan atılması uzun bir süreyi kapsar ve son derece zordur.  Regl olmayan kadınların progesteron salgılaması söz konusu değildir. Ancak şişkinlik artık onlar için doğal bir problem haline gelir.  Vücutta yeterli miktarda progesteron olmaması halinde vücut alınan kalorileri yakamaz ve yağlanma sorunu ortaya çıkar. Alınan kalorilerin enerjiye çevrilememesi nedeniyle östrojen fazlalığı yağlanma ve obeziteye sebep olur.

Östrojen Baslığından Korunmak için Neler Yapılmalıdır?

Alkol Kullanmamaya Dikkat Edin

Alkol Kullanmamaya Dikkat Edin

Alkol karaciğer yağlanmasına yol açmaktadır. Bu nedenle alkol en az miktarda kullanılmalıdır. Alkolün en önemli etkilerinden biri de östrojen üretimini arttırmasıdır.  Bu nedenle alkolden kaçınılmalı ve östrojen seviyesini arttırması engellenmelidir.

Bağırsak ve Karaciğer Görevleri Düzenlemelidir

Bağırsak fonksiyonlarının düzenli bir şekilde yerine getirilmesi sayesinde vücutta bulunan fazla miktardaki östrojen rahatlıkla atılabilir hale gelir.

 

Yağsız Etler Tüketilmelidir

Yağsız Etler Tüketilmelidir

Yağsız etler tüketerek kas kütlesi korunabilir. Ayrıca yağsız etler sayesinde östrojen fazlalığı dengelenmektedir. Hindi, yumurta ve tavuk gibi besinler protein bakımından en önemli ve en zengin besinler arasında yer almaktadır.

Lif Tüketimini Arttırın

Meyve, sebze ve tahıllar lif bakımından son derece zengindir.  Lif tüketimi sayesinde fazla olan östrojen vücuttan atılmaktadır. Böylece hormonal yük azalmakta ve bağırsakların rahat bir şekilde çalışmasına imkan sunmaktadır. Lif tüketimini günlük 30 grama çıkarmayı ihmal etmeyin.

Şeker ve Nişasta Kullanmayın

Karın bölgesindeki yağlanmadan kurtulmanın en etkili yolu şeker ve nişasta kullanımını en az seviyeye düşürmektir.  Şekerli ve nişastalı yiyecekler sayesinde vücuttaki yağ miktarı artış gösterecektir.

Detoks Etkisi Yaratan Besinler Tüketin

Detoks etkisi yaratan yiyecekler sayesinde vücut zararlı toksinlerden arınmaktadır.  Kara lahana, havuç, brokoli, soğan, kereviz, zencefil ve karnabahar gibi besinler vücudu toksinlerden temizlemeye yardımcı olur.  Bu nedenle günde 5 porsiyon meyve sebze tüketimi ihmal edilmemelidir.  Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil yaprağa sahip olan besinler mutlaka tüketilmelidir. Ayrıca elma ve portakal gibi meyvelerinde düzenli olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Ksenoöstrojene Maruz Kalmayın

Çevresel kimyasallar östrojen miktarını arttıran en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Çevresel kimyasal olarak adlandırılan plastikler, temizlik ürünleri veya kozmetik ürünleri vücutta östrojen görevi görebilmektedir.

Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Yaşın ilerlemesiyle birlikte kas kaybı meydana gelir. Kas kaybının yanı sıra hızlı bir şekilde yağ alma problemi ortaya çıkar. Kas miktarını arttırmak ve metabolizmayı olduğundan daha fazla hızlandırmak istiyorsanız mutlaka spor yapmaya özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan Varise Karşı Kür – Ruh ve Beden Sağlığı başlıklı makalemizde Varise karşı kür ve Varise Karşı Kür ile Ruh ve Beden Sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Östrojen Baskınlığı Nedir? Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ