Kadına Dair Herşey

Over Kisti Nedir? Tanı ve Tedavisi

Over Kisti Nedir? Tanı ve Tedavisi

Over Kisti Nedir? Tanı ve Tedavisi

Over Kisti Nedir?

Over Kisti Nedir

Kist yumurtalıklarda kendiliğinden oluşan, içi sıvı ile dolu çeşitli büyüklüklerde olabilen kitlelerdir. Bu kistlerin birçoğu kendiliğinden yok olabildiği gibi bazıları da tedavi ve cerrahi müdahale sonucunda yok edilebilmektedir.  Normal bir adet döngüsüne sahip olan kadınlarda bu kistler neredeyse hiç görülmemektedir. Ancak genel olarak adet döngüsünde problem olması, ağrılı ve fazla kanamanın olması neticesinde over kistinden söz edilebilir.

Over Kisti Tanısı Nasıl Konulur?

Over Kisti Tanısı Nasıl Konulur

Bir hastalığın tedavi edilebilmesi ancak ona tanı konulması ile yapılabilir. Over kisti tedavisi için önce tanı konulması önemlidir. Bu tanı ise, kişinin jinekolojik ultrason muayenesinde konulabilir. Ultrason bu konuda tanının konulmasında çok daha büyük rol oynamaktadır. Kist tanısı konulduktan sonra bulunan kistin boyutuna göre, kişinin yaş aralığına göre, patolojik değerlendirmeye göre de iyi ya da kötü huylu olup olmadığına bakılabilmektedir. İyi huylu over kistleri genel olarak tedavi gerektirmeyen ve kendiliğinden eriyip kaybolabilen kistler olup, kötü huylu olanlar için aynı durum söz konusu olmamaktadır.  Kötü huylu kist tespit edildiğinde hastaya uygulanacak olan tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

Over Kisti Tedavisi Nedir?

Over Kisti Tedavisi Nedir

Over kisti tedavisine karar verebilmek için kistin boyutuna bakmak gerekmektedir. Kistin boyutu on cm ve üzerinde ise bu durumda bir cerrahi müdahale şart olacaktır. Kistin iyi ya da kötü huylu olup olmamasına bakılmaksızın kistin rahimden alınması daha büyük sorunlara yol açmaması adına önem arz etmektedir. Eğer kist beş cm ve altında ise bu durumda ameliyattan söz edilmeyecek ve kişi bir takip sürecine alınacaktır. Rutin ultrason kontrolleri neticesinde kistin eriyor olması iyiye işaret edecektir. Dolayısı ile herhangi bir cerrahi girişime de gerek kalmayacaktır. Mutlak surette hastanın takip edilmesi önemli bir husus olup, hastanın da bu konuda hassas davranması önemlidir. Kontrollerine aksatmadan gitmesi ve doktora bu konuda yardımcı olması iyileşme sürecini de etkileyecektir. Kist gerek büyük olsun, gerek küçük, gerek ameliyatla gerekse kendiliğinden yok olsun. Her ne olursa olsun over kisti sorunu yaşayan kişinin yılda iki kez muayeneden geçmesi de önemli bir husus olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Vulva Kanseri Nedir? Tanı ve Tedavisi başlıklı makalemizde Vulva, Vulva kanseri tedavisi ve Vulva kanserinin tanısı hakkında bilgiler verilmektedir.


Over Kisti Nedir? Tanı ve Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ