Kadına Dair Herşey

Parfüm Lekesini Kıyafetten Nasıl Çıkartırsınız?

Parfüm Lekesini Kıyafetten Nasıl Çıkartırsınız?

 

Giysilerde oluşan her lekenin kendine göre bir çıkarılma özelliği vardır. Kıyafetlerde oluşan lekelerden biri de parfüm lekeleridir. Özellikle her gün sık aralıklarla parfüm sıkanlarda oluşma durumu daha yaygın şekilde görülür.

Her ne kadar leke yapacağı pek düşünülmese de uzun süre yıkanmayan kıyafetlerde zamanla parfüm lekesi oluşması muhtemel bir durumdur. Ancak alacağınız basit önlemlerle ve uygulamalarla sorunu çözebilirsiniz.

Kıyafetlerden Parfüm Lekesini Çıkarmak

Kıyafetlerinizden parfüm lekesini çıkarmak için öncelikle bir kova dolusu suyun içine sıvı sabun ilave edin ve sonra iyice köpürterek köpüklerini leke olan bölüme sürün. Bunu bir üre beklettikten sonra kâğıt havlu yardımıyla tabakayı alın. Daha sonra evde bulunan mısır ununu serpin ve süngerle hafifçe ovun. Bu işlem kalan kötü kokuyu ve yağı gidermek içindir.

Leke Oluşmasını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Parfüm lekesinden korunmak için kıyafetlerinizin üzerine üst üste yoğun şekilde parfüm sıkmamak faydalı olacaktır. Bununla beraber parfüm lekesi oluşmaması için parfümlü şekilde kirli sepetinde duran kıyafetlerin çok uzun bekletilmeden yıkanması tavsiye edilir.

Parfüm sonuç itibariyle içinde değişik aroma ve yağlar bulunan bir karışımdır ve sıkıldığı yüzeyde uzun süre bekledikten sonra kumaşın derinine işleyebilir. Bu da çıkmasını daha da zorlaştırır.

Kıyafet Dışında Oluşan Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer parfüm şişesinin koltuğa veya halı üzerine düşmesi gibi bir durum söz konusuysa,  yüzeye hemen kuru bezle pres yapılmalı çok derine işlemesi engellenmelidir. Kalan kokunun azalması için yine mısır nişastası konularak bekletilebilir.

Sonra süpürge yardımıyla o bölge alınabilir. Parfüm bir yüzeye döküldüğünde uzun süre kalmadığı sürece sorun yaratmaz. Çok beklediği zaman hangi yüzeyde olursa olsun leke olmaya başlar ve parfüm lekesi çıkarmak çok zor bir işlem değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Yağ Lekesini Çıkartmanın En Kolay Yolu başlıklı makalemizde pratik bilgiler ve yağ lekesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Parfüm Lekesini Kıyafetten Nasıl Çıkartırsınız? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ