Kadına Dair Herşey

Parmak Çıtlatmanın Zararı ile İlgili Kesin Bir Yanıt Bulan Bilim Adamları

Parmak Çıtlatmanın Zararı ile İlgili Kesin Bir Yanıt Bulan Bilim Adamları

Amerika’daki UC Davis Tıp Merkezi’nden bilim adamları, parmaklarınızı çıtlatma alışkanlığınızın eklemleriniz üzerinde ne gibi zararı ya da etkileri olduğunu bulmak için bir araştırma yürüttü. Bizler de dahil olmak üzere birçok insan bunun zararlı olduğunu düşünüyor.

 

Eklemde Olup, Biten Şey Ne?

Kabaca anlatmak gerekirse, eklem iki kemiğin buluştuğu ve içi sıvı dolu eklem kapsülü ile sarılmış noktadır. Parmaklarımızı kıtlattığımızda, kemiklerin arasındaki bu alan geniştir. Eklem sıvısı genişleyen bu alanı doldurmak için yetersiz kalır, içerideki basınç düşer ve içi hava dolu bir baloncuk ortaya çıkar. Duyduğumuz ses ise bu içi hava dolu baloncuğun patlamasıdır.

İkinci resimde eklem alanının uzaması nedeniyle ortaya çıkan boşluğu görebilirsiniz.

Parmak çıtlatmak zararlı mı

Radyolog Robert D. Boutin ve cerrah Robert Szabo 40 denekten edindikleri verileri analiz etti. Bu kişilerin 30’unda parmaklarını kıtlatma alışkanlığı varken, geri kalan 10 denek bunu daha önce hiç yapmamıştır (en azından kasıtlı olarak).

Sonunda Bilim Adamları Parmak Çıtlatmanın Zararı ile İlgili Kesin Bir Yanıt Buldu

Sonuç olarak kıtlatmadan hemen sonra eklem hareketi ortaya çıkar ki bu da, eklemleriniz için bir nevi ısınma hareketidir. Eklem hastalıklarını önlemek için oldukça iyi bir önlem olarak da düşünülebilinir ancak bu konu hakkında daha kapsamlı araştırmalara gerek vardır.

Fakat bu alışkanlığın tüm faydalarına rağmen, bunun bir sinir bozukluğu belirtisi olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Ve elbette, bu, başka insanlar için oldukça sinir bozucu bir alışkanlık da olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Şekerleme Yapmanın Sizi İkna Edecek 5 Faydası başlıklı makalemizde Şekerleme yapmanın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Parmak Çıtlatmanın Zararı ile İlgili Kesin Bir Yanıt Bulan Bilim Adamları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ