Kadına Dair Herşey

Pencerelerde Isı İzolasyonu Nasıl Sağlanmalı

Pencerelerde Isı İzolasyonu Nasıl Sağlanmalı

Pencereler, profilleri ve cam yüzeyi ile atmosfere direk dokunan noktalar olduklarından, içeriye ısıyı ve soğuğu doğrudan iletirler. Bu iletkenliği azaltmak için kullanılan profil malzemesi çok önemlidir. Ayrıca çift cam uygulamasıyla dışarısıyla ısı alış verişi oldukça azalır. Profilde ve camda çözümden sonra ilgilenilecek en önemli sorun, bu sistemin dış betonarme, sıva, duvarlar ve zeminle olan birleşim yerleridir.

Farklı malzemeler güneş ışığı etkisinde farklı şekilde davranış gösterdiklerinden, aralardaki açıklıkları kapatmak için, esnek mastik dolgularla ya da esnek omega detaylarıyla bitişlerin doğru çalışılması gerekir. Aynı uygulama, mantolama ya da dış kaplama sistemlerinde pencere ve yan duvarların birleşim detaylarında da özenle yapılmalıdır.

Bu ilk kurulumdaki çabayı geçtikten sonra hala yaşanan sorunlar varsa ne yapabiliriz? Bu noktada pencere yalıtım malzemeleri devreye girmeli. Piyasada bu konuda farklı ürün ve öneriler var. Aynı amaç doğrultusunda genel olarak aynı prensiplerle hazırlanmış yalıtım malzemeleri satışa sunuluyor.

Tadilata Girmeden

Pencerelerin bağlantı ve ayrılma noktalarına uygulanan izolasyon bandı, en bilinen uygulamadır. Bir inşaat süreciyle pencere aksamına müdahale etmektense ısı geçirdiği belirlenen açıklıklara ve pencere çerçevesinin tamamına uygulanabilen yalıtım bandı, çok önemli bir ısı yalıtımı desteği durumundadır. Peki, bu uygulama yeterli olur mu?

Yalıtılmış Hava Boşluğu Oluşturmak

Pencerenin ilk yapılışında yalıtım amacı özenle gözetilmediyse izolasyon bandı da ancak bir ölçüde faydalı olacaktır. Bir de cam ısı izolasyonu üzerinde durulmalıdır. Son yıllarda hemen hemen bütün yeni binalarda ve genellikle önceki süreçlerden daha başarılı bir şekilde çift kat cam uygulaması yapılmaktadır. Hatta eski binalarda da bir tadilatla camlar çift kat olarak yenilenmektedir. Bu konuda çok başarılı teknolojik uygulamalar var. Ancak her çift kat cam, yalıtımda yeterince başarılı olamamaktadır. Isı yalıtımını her halükarda maksimuma çıkarmak için çift taraflı bant ile pencere çerçevelerinizi bantlamanız ve bu bant üzerine ısıyla küçülen plastik tabaka germeniz çok yararlı olacaktır. Camla plastik tabaka arasında yeni bir yalıtılmış hava boşluğu oluşturmuş olursunuz. Bu uygulamalar ısı yalıtımınızda çok önemli bir fark yaratacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Odası Duvar Kağıdı Önerileri başlıklı makalemizde Duvar Kağıdı Önerileri, Genç odası duvar kağıtları ve üç boyutlu olan duvar kağıtları hakkında bilgiler verilmektedir.


Pencerelerde Isı İzolasyonu Nasıl Sağlanmalı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ