Kadına Dair Herşey

Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Perde evin dekorasyonunda en önemli olan parçadır. Öyle ki perde dekorasyon yaparken ilk seçilen parçadır. Önce perde seçilir, daha sonra halı ve bunlara göre diğer eşyalar seçilir. Ancak perde seçiminde dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Peki, perde seçimi nasıl yapılır?

Perde Seçimi Nasıl Yapılır

Perde modeli seçerken…

Perde modeli seçerken dikkat etmeniz gerekenlerin başında perdeler evin bütün kirini toplarlar. Bunun için de seçtiğiniz perdenin mutlaka kolay temizlenebilir olması gerekmektedir. Ayrıca ütü istemeyen bir kumaşının olması da avantajları arasında bulunmaktadır. Kullanışının yanı sıra kendi isteklerinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Mesela odanız güneş ışığı alıyor ve bu ışığı engellemeyen bir perde mi istiyorsunuz? Yoksa güneş ışığı almayan odanızın daha ferah bir görüntü kazanmasını mı istiyorsunuz? Bu sorularınıza yanıt bulmalı ve tercihinizi de ona göre yapmalısınız.

Klasik Perde Modelleri

Daha çok klasik tarzda döşenmiş salonlarda genel olarak klasik perde tercihi yapılmaktadır. Klasik perde tarzını daha çok fon perdelerin içine takılmış ekru ya da beyaz renkli tül perde oluşturmaktadır. Klasik perdeler yere kadar uzanmaktadır ve şatafatlı bir görüntü sergilemektedir. Ancak bu tarz perdeler özellikle küçük salonlar için riskli parçalardır. Küçük salonlarınızda bu tarz fon perdeler kullanmak yerine kısa perdeler kullanmanız salonunuzun daha geniş görünmesine sebep olacaktır. Katmerli olan bu perdeler salonu hem daraltacaktır hem de renk kombinini iyi yapılmasını gerektirmektedir.

Kruveze Perde Modelleri

Kruveze perdeler ise 2017 yılının en trend perde modelleri arasında yerini almaktadır. Saray havası estiren kruveze perdeler hem küçük salonlarda hem de büyük salonlarda rahatlıkla tercih edilebilecek bir perde modelidir. Ancak küçük salonlarda kruveze perde tercih edildiğinde renk seçimi açık renklerden yana olmalıdır. Beyaz ve krem renklerinin tercih edilmesi salonun genişliğini olumsuz yönde etkilemeyecektir. Büyük salonlarda ise kruveze perdeler her renkte tercih edilebilir. Çünkü büyük salonlarda rengin salonu küçültme kaygısı yaşanmamaktadır.

Stor Perde Modelleri

Özellikle kolay temizlenebilir perde isteyen kişilerin tercih edebileceği perde modellerinin başında stor perdeler gelmektedir. Başta ofis ve öğrenci evlerinde kullanılan stor perdeler evlerde de rahatlıkla genç odalarında ve çocuk odalarında kullanılabilir. Bu sayede hem temizlenebilirlik açısından sorun yaşanmış olmaz. Hem de net bir görüntü yakalanmış olur.

 

Bir önceki yazımız olan Ev Dekorasyonu İçin Öneriler başlıklı makalemizde ev dekorasyonu, rahatlatacak renkler ve Salon dekorasyonunda doğru çizgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Perde Seçimi Nasıl Yapılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ